Dnes je sobota, 29.január 2022, meniny má: Gašpar
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Naše tipy na víkend

máj 24, 2011 - 11:23
Plánujete s rodinou, ako prežiť nevšedný májový víkend? Dáme vám niekoľko tipov, ako ho prežiť zaujímavo a aktívne. Čo tak pozrieť sa na hviezdy, urobiť si návrat do histórie, alebo vydať sa na nádherný výlet na bicykli?
Foto: 
Pozrite sa na hviezdy
Pozorovať nočnú oblohu nemusí byť vôbec otrava. K tomu, aby ste to mohli zistiť, potrebujete bezoblačnú oblohu a dobrý ďalekohľad. Najlepší a najväčší teleskop na Slovensku nájdete na krajnom východe republiky, v observatóriu na Kolonickom sedle, v okrese Snina.

Vihorlatský národný teleskop bol v observatóriu na Kolonickom sedle nainštalovaný 30. mája 2002 v spolupráci s observatóriom v ruskej Odese. Váži vyše štyroch ton a priemer hlavného zrkadla má až jeden meter.  S týmto obrovským ďalekohľadom si pohľad na Mesiac či ostatné planéty slnečnej sústavy môžete vychutnať aj vy. Observatórium totiž ponúka denné i večerné prehliadky, pri ktorých môžete pozorovať nočnú oblohu.

Špecialitou observatória v Kolonici je tmavá obloha, na ktorej dobre vidieť aj takzvané deep sky objekty, čiže hmloviny, hviezdokopy a galaxie. Tieto si možno nerušene prezrieť zase len vtedy, keď Mesiac nie je nad obzorom. Úspech večerných pozorovaní závisí od počasia. Aj preto je dobré termín návštevy konzultovať s pracovníkom observatória ešte aj niekoľko hodín pred príchodom. Večerné pozorovanie trvá dve hodiny a stojí iba 1,50 eura. V prípade, že vám blízky pohľad na hviezdy tak učaroval, že si ho budete chcieť zopakovať, môžete na Kolonici stráviť pozorovaním aj viac dní. K dispozícii sú priamo v areáli observatória ubytovacie kapacity. Počas dňa, keď hviezdy nevidno, si môžete vyraziť do blízkych Vihorlatských vrchov, ktoré sú rajom hubárov.
Viac informácií na www.astrokolonica.sk

Na bicykli k tajchom
Banská Štiavnica a jej okolie patrí medzi najkrajšie kúty Slovenska. Tentoraz sa však nevyberieme za historickými pamiatkami, ktorých je v samotnom meste i jeho okolí neúrekom, ale vyrazíme do nádhernej prírody Štiavnických vrchov, a to rovno na bicykli.

Okolie slávneho banského mestečka s typickými potôčikmi a jazierkami – tajchami je doslova prešpikované cyklotrasami pre všetky výkonnostné kategórie cyklistov. Trasy ponúkajú nádherné výhľady do dolín a na každom kroku na vás dýcha banská história. V okolí Banskej Štiavnice môžete vidieť celkom dvadsaťštyri tajchov, v blízkosti cyklotrás ich je pätnásť. Prvé umelé jazierka začali stavať v Štiavnických vrchoch v 16. storočí ako zásobárne vody. Tie boli súčasťou dômyselného vodohospodárskeho systému, ktorý poháňal banské zariadenia.

Jednou z nenáročných trás je kopanická osmička. Okruh, ktorý môžete začať na Richňavskom tajchu, rozlohou najväčšou a najhlbšou nádržou v Štiavnických vrchoch, alebo v obci Kopanice, meria desať kilometrov a zvládnu ju približne za hodinu aj deti a kondične slabší cyklisti. Sedemdesiatšesť percent trasy vedie po lesných cestách, zvyšok sú asfaltky, prevýšenie je okolo sto metrov. Náročnejším cykloturistom odporúčame malý hodrušský okruh, ktorého trasa sa začína v Kopaniciach a vedie popri tajchu Moderštôlňa cez Sandrik, Jeľšovú, Kohútovo a Domky späť do Kopaníc. Obsahuje dve stúpania a dve klesania s rovnakým prevýšením tristo metrov a vedie prevažne po lesných cestách.  
Viac informácií na www.bajkomktajchom.sk

Keď prehovoria zbrane
Stredoveký vojenský tábor v Starej Ľubovni po dlhej zime opäť ožíva. Najväčším podujatím jubilejnej, piatej sezóny bude festival historického vojenstva, ktorý sa uskutoční 28. a 29. mája a ktorý dostal poetický názov Keď prehovoria zbrane.

Návštevníci tábora budú môcť vidieť takmer dvadsiatku historických skupín zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, ktoré budú prezentovať vývoj vojenstva od antických čias až po 18. storočie. Na jednom mieste tak budú sústredení rímski gladiátori, tureckí janičiari, francúzski mušketieri, švajčiarska pechota či poľskí kuruci v dobových uniformách a so zbraňami. Samozrejme, nebudú sa na seba pozerať, ale v krátkych scénkach predvedú, ako sa v tých časoch narábalo so zbraňami, bojovalo a bývalo. Súčasťou programu bude aj vystúpenie brušných tanečníc a hudobnej skupiny Stromyrad.

V stredovekom tábore však nebudú iba rinčať zbrane a znieť rev vojakov. Pre dospelých je pripravený trh remesiel, najmenší majú k dispozícii množstvo atraktívnych stredovekých hier, napríklad hod podkovou do vedra alebo jazdu na drevených koňoch. Pozrieť si môžu zvieratká v mini zoo, inštruktori ich naučia strieľať z luku a kuše, vyskúšať si môžu aj stredoveký tenis či lezeckú dráhu.
Viac informácií na www.marmon.sk

Fiľakovské unikáty
Patrí medzi naše najstaršie hrady, prvá písomná zmienka o ňom pochádza už z roku 1242. Odvtedy prežil Fiľakovský hrad tatárske vpády, tureckých dobyvateľov, Tököliho obliehanie, niekoľko pánov a požiarov.

V sedemdesiatych rokoch sa začala konzervácia ruín a oprava Bebekovej bašty. Mesto hrad sprístupnilo pre návštevníkov v roku 1993. Dnes je v bašte hradné múzeum, kde sú vystavené vzácne stredoveké a novoveké fiľakovské hradné nálezy, napríklad kachlice s vyobrazeniami stredovekých uhorských kráľov a svätcov, ako aj pôvodné kľúče hradu a predmety pochádzajúce z obdobia tridsaťdeväťročnej tureckej okupácie Fiľakova. Na hornom poschodí nájdete atraktívnu výstavu Ľudové umenie historického Novohradu. Ide o prvý pokus o spoločnú prezentáciu ľudového umenia Slovákov a Maďarov z územia niekdajšej župy Novohrad.

Približne desať kilometrov južne od Fiľakova leží dedinka Šiatorská Bukovinka. Neďaleko nej sa nachádza unikátny prírodný úkaz, čadičovo-kamenný vodopád. Objavili ho v 13. storočí pri stavbe hradu Somoška, ktorý stojí neďaleko. Vodopád vznikol stuhnutím vyvretej lávy, je vysoký deväť metrov a jeho vek sa odhaduje na približne čtyri milióny rokov. V takejto ohnutej podobe patrí medzi európske unikáty. Na druhej strane hradného vrchu sa zasa nachádza takzvané kamenné more, ktoré tvoria čadičové úlomky z rozpadajúcich sa stĺpcov a prímesí materiálu z ruín hradu.
Viac informácií na www.filakovo.sk

Autor: OLIVER ONDRÁŠ
Foto: archív

- - Inzercia - -