Dnes je sobota, 26.september 2020, meniny má: Edita
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Šéf AXA: Slovenská mladá generácia je vzorom Európanov

december 06, 2012 - 10:12
Do elitného klubu XF People pribudol generálny riaditeľ finančnej skupiny AXA Martin Vogl. Mladý Nemec nám okrem portfólia finančnej skupiny, ktorú vedie, prezradil, čo obdivuje na Slovensku a koľko kilometrov ročne najazdí.

Finančná skupina AXA pôsobí vo viacerých krajinách sveta. Ako by ste charakterizoval slovenský poistný trh?
Hoci je slovenský trh relatívne malý, určite sa nestratí. Z nášho pohľadu je to trh, ktorý ponúka všetko, čo je obvyklé aj na najviac rozvinutých trhoch. A našou výhodou v porovnaní s nimi je to, že dokážeme reagovať veľmi rýchlo a flexibilne pri zavádzaní všetkých noviniek, či už hovoríme o produktoch, alebo napríklad o moderných technických riešeniach. Na druhej strane, stále zaostávame v penetrácii poistenia. Samozrejme, závisí to od produktu, ale najviac to cítime v životnom poistení. Ešte stále sme vo fáze, keď klienti berú ako logické, že si majú poistiť majetok a už ako menej logické, že by mali poistiť aj seba. To by sa malo zlepšiť.

AXA vo svojom portfóliu ponúka aj poistenie áut. Máte nejaké špeciálne produkty v porovnaní s inými poisťovňami v prípade PZP či havarijného poistenia? 
Poistenie áut od AXA poisťovne má niekoľko výhod pre klientov. Jedna z nich je garancia služieb, ktorá spočíva v poskytnutí asistenčných služieb do stanoveného limitu. Keď ho AXA nestihne, tak klientovi za čakanie zaplatí dvadsať eur. Najžiadanejšou asistenčnou službou je odtiahnutie vozidla po nehode, keď vám AXA vozidlo odtiahne do vášho servisu po celom území nielen do najbližšieho mesta od nehody. Klientovi tiež pomôžeme pri zabuchnutí si kľúčov vo vozidle, pri defekte pneumatiky a dovezieme mu palivo, keď náhle dôjde. Neoddeliteľnou súčasťou AXA asistenčných služieb je pomoc právnika v prípade sporu pri dopravnej nehode. Tieto asistenčné služby fungujú 24 hodín denne sedem dní v týždni. Všetci klienti nad dvadsaťpäť rokov môžu využiť 35 -percentnú zľavu a v prípade havarijného poistenia 40-percentnú zľavu na kasko i na PZP. Sadzby AXA poisťovne na PZP vychádzajú z výkonu motora.

Súčasťou skupiny je aj banka. Na akých klientov sa zameriavate?
Cieľom bankovej divízie je doplniť bohatú ponuku finančných služieb poskytovaných skupinou AXA  o bankové produkty, a tým umožniť klientom využiť výhodné prepojenie bankových služieb, poistenia a penzijných fondov. V tomto ohľade je AXA unikátnou finančnou skupinou.
Na slovenskom trhu sa banka zameriava na krátkodobé výhodné zhodnotenie voľných prostriedkov domácností formou ponuky sporiaceho účtu. Tento produkt má v porovnaní s inými formami krátkodobého sporenia, ako je napríklad niekoľkomesačný termínovaný vklad, celý rad výhod. K tým hlavným patrí veľmi zaujímavé úročenie, okamžitá dostupnosť vašich prostriedkov bez výpovednej lehoty, možnosť realizovať platobné príkazy priamo zo sporiaceho účtu a navyše AXA vydáva bezplatne k sporiacemu účtu aj platobnú kartu. Banka na Slovensku začala svoju činnosť v minulom roku a vďaka spolupráci v rámci skupiny sa jej klientska základňa neustále úspešne rozširuje. K dnešnému dňu máme už o 70 % viac zákazníkov, ako sme plánovali.

AXA poskytuje aj dôchodkové sporenie, čiže tzv. druhý pilier. V súčasnosti je však situácia na finančných trhoch dosť nepriaznivá. Odzrkadlila sa táto skutočnosť na výnosoch klientov?
Druhý pilier je finančný produkt. Z toho, samozrejme, vyplýva, že je závislý aj od vývoja na finančných trhoch. Slovenský druhý pilier je však extrémne regulovaný. Či už hovoríme o investičných limitoch, alebo o garanciách, ktoré v ňom boli a stále sú, takže riziká vyplývajúce z poklesu trhov sú výrazne minimalizované, v prípade garancií dokonca vylúčené. Cenou za túto bezpečnosť je relatívne konzervatívne investovanie, ktoré na druhej strane bude znamenať, že aj rast trhov je vo vývoji dôchodkovej jednotky zohľadnený len čiastočne. Preto je dobré, že v súčasnosti si klienti môžu vybrať medzi jasne konzervatívnymi a jasne rastovými fondmi a namiešať si presne také portfólio, aké im vyhovuje. Čo sa týka výhod dôchodkového sporenia, tak v prvom rade treba spomenúť rozloženie rizika. Je tam, samozrejme, množstvo ďalších výhod, napríklad dedenie, vlastný dôchodkový účet atď., ale to, čo je z môjho pohľadu veľmi dôležité, je, že druhý pilier a debaty o ňom otvárajú všetkým oči a čoraz viac ľudí si uvedomuje individuálnu zodpovednosť za svoju budúcnosť. Druhý pilier je potrebný a dôležitý. Je to však len malý krôčik, ktorý môže pomôcť, ale zďaleka nie vyriešiť všetky problémy, ktoré dôchodkové systémy na celom svete čakajú. Preto je potrebné hľadať aj ďalšie možnosti zabezpečenia sa v dôchodku. Možností je dosť. Stačí si len vybrať, ale treba začať čo najskôr.


 

Pochádzate z Nemecka. Ako dlho ste už na Slovensku? Čo vás u nás najviac zaujalo? 
V Českej a Slovenskej republike som začal pracovať v júli 2011. Od tohto momentu si vychutnávam prácu v týchto krajinách. Mám rád množstvo vecí, ako napríklad vidiek, niektoré mestá a ich architektúru – národné divadlo, operu, historické centrá miest. Ale najviac mám rád zmes tradícií a moderných prvkov v architektúre a kultúre, ako napríklad miesta pri Dunaji v Bratislave. Tiež si myslím, že aj v ľuďoch sa odzrkadľuje táto zmes. Počas mojej práce s mnohými Slovákmi to pociťujem. Napríklad mladá generácia je pre mňa vzorom Európanov s medzinárodným vzdelaním a jazykovými schopnosťami. Naozaj to veľmi obdivujem. 

Aký ste vodič?
Myslím si, že som skôr konzervatívny vodič. Šoférujem pomalšie a nepozerám sa na maximálnu rýchlosť auta. Zo 40 000 km, ktoré ročne najazdím, absolvujem 60 % pracovných ciest so svojím šoférom. Zvyšok je súkromné cestovanie. Rád sám šoférujem, keď mám čas počas víkendov alebo počas dovolenky. Ale nebojte sa, nie som muž šoférujúci päťdesiatkou tam, kde je povolená stovka. (smiech)

Ako by ste zhodnotili vozidlá značky Jaguar?
Jaguar je jedna z top značiek v automobilovom priemysle. Zapojenie Iana Calluma ako  šéf dizajnéra pomohlo spoločnosti prísť v posledných rokoch na trh s novými úžasnými modelmi. Vozidlá Jaguar sú špeciálne autá pre ľudí, ktorí milujú dobrý dizajn a špeciálny pocit z jazdy.

Katarína Kližanová Rýsová
Foto: Andrej Kližan

- - Inzercia - -