Dnes je piatok, 28.január 2022, meniny má: Alfonz
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Sardínia – v znamení smaragdov

október 26, 2015 - 12:03
Všetky odtiene zelenej, resp. smaragdovej. Tak by sme mohli popísať Sardíniu, ak by sme si mali z farebného spektra piatich farieb vybrať iba jednu. Sardíniu totiž prezývajú ostrov piatich farieb. Ružová symbolizuje plameniaky, zelená husté šťavnaté lesy, žltá horúce slnko, strieborná historické mesto Nora a modrá blankytné more a čistú oblohu.
Foto: 

COSTA SMERALDA
Smaragd. Ako vzácny, krásny a drahý je kameň tohto mena, také krásne je sardínske pobrežie a more. Veď aj preto sa jeho severovýchodná časť volá Costa Smeralda, teda smaragdové pobrežie. Pomenovali ho podľa smaragdovomodrého mora, ktoré lemujú žulové skaliská, vetrom a vodou opracované do bizarných tvarov. Pláže na pobreží Costa Smeralda patria k najkrajším na celej Sardínii, svetové celebrity si tu vraj svoje drahocenné šperky nesnímajú ani pod plážovými slnečníkmi. Je to najznámejšia lokalita tohto talianskeho ostrova a Porto Cervo, ktoré sa tu nachádza, zase najvychytenejším letoviskom, miestom, kam chodí dovolenkovať svetová smotánka. A ak chcete chodiť po miestach, kde pôsobil filmový James Bond, tiež ste tu správne. V rokoch 1976 až 1977 sa tu totiž nakrúcal jeden z jeho dielov – Agent,  ktorý ma miloval s Rogerom Moorom. Avšak Sardínia, samozrejme, nie je len Costa Smeralda. Je tu množstvo iných krásnych pláží a zálivov s priezračným morom a plážami s bielym pieskom, neporušená, divoká príroda, hornaté vnútrozemie, pôvabné mestečká aj tajuplné stavby, ktoré tu postavila málo známa civilizácia stáročia pred začiatkom nášho letopočtu.Pohľad do histórie  
To, čo nikde inde na svete nenájdete a rozhodne sa to počas návštevy ostrova oplatí vidieť, sú tajomné megalitické stavby – Nuraghy. Sú to nevšedné kamenné veže, tvarom pripomínajúce obrátene vedro a staré okolo 3 500 rokov. Je ich tu okolo 7 000 a zanechala ich po sebe Nuragská kultúra, ktorá bola na ostrove v dobe bronzovej. Najznámejšie sú v Barumini v provincii Medio Campitano a patria medzi talianske pamiatky zaradené do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Ide o najväčšie a najlepšie zachované megalitické stavby v Európe. Dodnes sa presne nevie, načo ich stavali. Výskumy naznačujú, že mohli slúžiť ako astronomické observatóriá. Hrobky gigantov, pohrebiská, ale tiež miesta na nadväzovanie kontaktu s predkami pôsobia rovnako monumentálne ako Nuraghy a do skál vyhĺbené domus de janas (čiže domy čarodejníc) majú svoj pôvod až v dobe kamennej. Milovníkom histórie však Sardínia ponúka archeologické pamiatky aj novšieho dáta: pozostatky antického mesta Nora na juhu ostrova, gotické stavby, stredoveké baziliky a hrady (v Cagliari či v prístave Alghero) i pôvabné románske kostolíky v toskánskom štýle, pozostatky nadvlády talianskej Pisy z 12. storočia.Sardínia inak ako na pláži
Samozrejme, na Sardíniu sa chodí najmä za morom a plážami, ale kto si chce dovolenku spestriť aj pobytom v horách, určite si príde tiež na svoje. V pohorí  Gennargentu, ktoré je najväčším horstvom ostrova, nájdete malebné scenérie. Príroda a ľudia tu žijú vo vzájomnej harmónii, pričom životný rytmus všetkého tu určuje práve kolobeh prírody. Ak máte šťastie, čo je, samozrejme, pri pozorovaní divoko žijúcich zvierat vždy lotéria, môžete tu zazrieť muflóny, orla skalného alebo druh jeleňa, ktorý žije len na tomto ostrove.Na severe ostrova stojí za návštevu napríklad záliv Oristano, tu si možno v Tharrose prezrieť archeologické vykopávky ešte z rímskych čias a z terás niekdajšieho mestečka je nádherný výhľad na more. Hodná odporúčania je aj návšteva národného parku Asinara.  Nachádza sa na rovnomennom ostrove, ktorý patrí medzi najpôsobivejšie v celom  Stredomorí. Na jeho pahorkoch žije napríklad vo voľnej prírode biely osol. V národnom parku sa dajú robiť túry po tematických chodníkoch, cyklistické túry alebo ho môžete spoznávať odtiaľ, odkiaľ je vraj svet najkrajší – z konského chrbta. Na juhu ostrova je zase zaujímavé mestečko Cagliari, najmä jeho trhy a rozličné slávnosti, ktoré sa tu konajú počas celého roka. Jedným z najkrajších je sviatok svätého Ephisiusa, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie náboženské podujatia Sardínie. Pre turistov je mimoriadne atraktívny, pretože tu na jednom mieste môžu vidieť napríklad kroje z celého ostrova.Najlepšie sardínske adresy
Costa Rei – pobrežie na juhovýchode Sardínie, obmývané priezračne čistým Tyrhénskym morom, sa môže pochváliť najdlhšou, 12 km dlhou plážou.
Valle dell´Erica – prvý plážový rezort na Sardínii, v 60. rokoch sa stal jedným z najexkluzívnejších miest, ktoré navštevovali králi a princezné.
Baia Sardinia – obľúbená pláž s množstvom vodných športov, barov, obchodíkov, s malými zálivmi a malebnými zákutiami.Santa Margherita Di Pula – jedno z najznámejších plážových stredísk na juhu Sardínie, neďaleko miesta antických vykopávok Nora, iba 35 km od hlavného mesta Cagliari.
Budoni – na východnom pobreží Sardínie, blízko Costa Smeralda s krásnymi plážami Cala de Budoni, Tanaunella, Sant‘anna či Ottiolu.
Orosei – v zálive Golfo Orosei s krásnym historickým centrom, hradbami, kostolmi a palácmi. Dá sa odtiaľ dostať loďou na ďalšie prekrásne pláže ostrova ako Osalla Beach či Cala Liberotto.
Palau – jedno z najkrajších prímorských miest na pobreží Costa Smeralda. Odtiaľto vyrážajú trajekty na Korziku a súostrovie La Maddalena.
Chia – na juhu ostrova, s krásnymi bielymi plážami a tiež golfovým ihriskom.Tipy od nás
Trochu z gastronómie

Hovorí sa, že zo Sardínie nemôžete odísť, ak ste nevyskúšali jedlo z názvom Porcheddu – je to na drevenom uhlí grilované malé prasiatko, ktoré sa servíruje na korkových podnosoch s vetvičkami myrty. Sardínskou špecialitou je aj Carasau – tenučké chrumkavé chlebové placky a tiež myrtový likér alebo Culurgiones. Jedlo podobné raviolam, plnené zemiakmi a čerstvým ovčím syrom alebo ricottou so špenátom. Dostanete ho všade, ale snažte sa ho  ochutnať mimo komerčných turistických rezortov. Pecorino, jeden z najznámejších ovčích syrov na Sardínii, má európsku známku pôvodu. Môžete ho degustovať v rôznom štádiu zrenia, pre svoju ostrú chuť sa veľmi často používa na cestoviny namiesto parmezánu.

Aké víno si dať?
Ak máte radi ľahké víno so silnou minerálnou príchuťou, tak rozhodne Vermentino di Sardegna. Vynikajúce je aj Vermentino di Gallura, ktoré pochádza z viníc od Costa Smeralda smerom do vnútrozemia. Ak holdujete skôr červenému, tak hľadajte etiketu s názvom Cannonau. Táto lokálna odroda, podobná španielskej Grenache, patrí na Sardínii k najobľúbenejším.Na bicykel
Obľúbeným dopravným prostriedkom na krátke vzdialenosti je na ostrove bicykel, ktorý si tu možno požičať. Tie úplne najkrajšie pláže totiž nie sú autom alebo autobusom prístupné. Samozrejme, treba mať so sebou dostatočné zásoby tekutín, keďže v lete je teplo, GPS alebo cyklistickú mapu.

Po taliansky
V turistických strediskách, samozrejme, nájdete informácie či jedálne lístky aj v iných jazykoch ako v taliančine, no v princípe platí, že len veľmi málo Sardínčanov ovláda dobre cudzie jazyky. Takže naučiť sa základné pojmy v taliančine a zobrať si so sebou slovník nie je na škodu.

Jana Zedníková
Foto: CK SATUR TRAVEL, a. s.

- - Inzercia - -