Dnes je nedeľa, 05.december 2021, meniny má: Oto
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pápež František: Kňazi môžu ženám po potrate udeliť rozhrešenie

september 02, 2015 - 15:37
Pápež František, ktorý je hlavou katolíckej cirkvi od roku 2013, svet neustále prekvapuje svojimi pokrokovými názormi a otvorenou mysľou. Po tom, čo sa vyslovil za to, aby bola cirkev ústretovejšia k rozvedeným či znovu zosobášeným párom, si citlivejšie zaobchádzanie zaslúžia aj ženy, ktoré podstúpili potrat. Milosrdenstvo ich však čaká len počas Svätého roka.
Foto: 

Pre rímsko-katolícku cirkev a jej veriacich je potrat veľmi závažným hriechom, o ktorom cirkevní predstavitelia spolu s lekármi búrlivo diskutujú. Pápež František však priniesol nádej pre ženy, ktoré potrat podstúpili. Podľa neho existuje možnosť, aby tieto ženy získali odpustenie svojho hriechu a kňazi im prosbu o rozhrešenie nesmú odmietnuť. „Božie odpustenie nemožno odmietnuť tomu, kto učinil pokánie.“ povedal Pápež. Všetko má však svoje pravidlá. Ženy môžu požiadať o odpustenie len počas špecifického obdobia od 8. decembra 2015 do 26. novembra 2016. Pápež František vyhlásil toto obdobie za Svätý rok alebo „Jubilee“ zameraný na milosrdenstvo.

Pápež František považuje potrat za tragédiu, no uvedomuje, že mnohé ženy veria, že pre ne neexistuje iné riešenie z bezvýchodiskovej situácie. „Som si vedomý tlaku, ktorý ich doviedol k tomuto rozhodnutiu. Viem, že je to existenčné a morálne utrpenie. Stretol som mnoho žien, ktoré majú na svojom srdci jazvy z tohto trýznivého a bolestivého rozhodnutia.“ Napísal pápež František v liste, ktorý zverejnil Vatikán. Ďalej dodal, že „čo sa stalo je nespravodlivé a len pochopenie pravdy môže jednotlivcom pomôcť, aby nestratili nádej.“

Nádejou pre ženy, ktoré podstúpili potrat je rok plný milosrdenstva. Či ho môžu očakávať aj osoby, ktoré ženám potrat urobili, sa v liste pápeža Františka nepíše.

Zuzana Čapčíková
Foto: Shutterstock
Zdroj: NY Times, Press Vatican

- - Inzercia - -