Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Gastronomický high-end v znamení T.O.P. AUTO Bratislava

december 31, 2011 - 17:15
Pojem high-end pomenúva tie najkvalitnejšie a väčšinou aj najdrahšie solitéry audiovizuálnej techniky, ktoré prinášajú najvyšší vrchol kvality zvuku. Rovnaké pomenovanie si zaslúži aj gastronomický zážitok v bratislavskej panázijskej reštaurácii Fou Zoo.
Foto: 

Pozvanie do tejto vysoko hodnotenej reštaurácie na večeru s názvom zahaleným rúškom tajomna "Nádych londýnskej prestíže“ sme prijali so zvedavosťou a veľkým očakávaním. Naším šéfkuchárom sa mal stať Márk Molnár, scestovaný expert na panázijskú kuchyňu s maďarským pôvodom. Prekvapení sme počas tohto večera zažili hneď niekoľko. Prvým bola jazda vo vozidlách Volvo S80, Jaguar XF a Range Rover od bratislavskej spoločnosti T.O.P. AUTO Bratislava, ktorá tento čarovný večer zabezpečovala pre všetkých VIP hostí limuzín servis. Následne nás príjemne prekvapil interiér reštaurácie umiestnenej na nie práve najlukratívnejšom mieste Bratislavy – uprostred najväčšieho sídliska na Slovensku, v Petržalke. Ako sme sa neskôr počas večere dozvedeli, umiestnenie reštaurácia Fou Zoo v blízkosti petržalskej vlakovej stanice bolo cielené. Dôležitým kritériom bola výborná dostupnosť, priestor v novostavbe a v neposlednom rade aj netradične vysoký počet, až dvadsať voľných parkovacích miest. O interiér reštaurácie sa postaral český architektonický ateliér SAD. Charakterizuje ho – rovnako ako pri jedle – láska k detailom. Na podlahe nájdete oblúky podobné ako v japonských kamenných záhradách, ktoré záhradníci vytvárajú okolo balvanov. Z „balvanov“ vo Fou Zoo vyrástli nápojový a sushi bar, umiestnené voľne v priestore. Zaujímavo pôsobia aj veľké drevené lamely pri oknách. Logo zobrazujúce motív rozrastajúceho sa stromu, ktoré vytvorila grafická dizajnérka Lucia Kocmanová, nájdeme v jemných náznakoch aj v interiéri reštaurácie.

Fou Zoo - zdravé a výnimočné jedlo

Fou Zoo prináša netradičné, kvalitné jedlá, ktoré v kombinácii s originálnym prostredím, kde každý chod, nápoj, ale aj šálka či tanier majú svoj príbeh, vyvolávajú zvedavosť. Záhadné slovné spojenie Fou Zoo má v japončine vo fonetickom prepise viacero významov. Fou je vietor, čo vzniká medzi oceánom a pevninou. Je to prúd čistého vzduchu, ktorý nevidíte, ale cítite. Zoo znamená tvoriť a tým zhmotniť svoje emócie. Vdýchnuť veciam nový život. V každom prípade je to dynamický názov. Unikátny je aj koncept podčiarknutý kvalitou jedla a dizajnom, ale najmä tým, ako sa tu vyberajú suroviny a ako ich tu spájajú. Panázijskú kuchyňu si majitelia zvolili preto, lebo je oveľa zdravšia ako naša. Tým, že si zvolili celú Áziu, otvorili si cestu k všetkým kombináciám chutí a surovín medzi tureckým kebabom a japonským sushi. K opätovnej návšteve neláka len jedlo, ale aj samotný priestor, ktorému vládne zemitosť, zenový pokoj a úsmevy. Možno aj to sú farby vetra, ktorý prifúkne naspäť asi každého, kto už mal raz tú česť.

Maďarský poloboh panázijskej kuchyne

Splnenie tých najodvážnejších gurmánskych túžob a prianí – to všetko sa nám rozhodol pripraviť šéfkuchár Márk Molnár. Svoje skúsenosti na začiatku svojej kariéry zbieral v rodnom Maďarsku, neskôr v Španielsku, Japonsku, vo Francúzsku a napokon vo Veľkej Británii. Napokon sa z neho stal expert na panázijskú kuchyňu. V španielskej reštaurácii El Bulli – chráme gastronómie ovenčenom troma Michelinovými hviezdičkami – pracoval s Ferranom Adriom na koncepte zameranom na japonskú kuchyňu. Tú spoznával priamo v Tokiu napríklad aj po boku Chikara Yamadu v Shunkotei. Pôsobil v takých legendárnych reštauráciách ako Nobu, Cocoon, Soba, Ebisu, Ahil-Ginza. V parížskej reštaurácii Ledoyen s troma Michelinovými hviezdami vytváral ázijský koncept s použitím El Bulli techník v „haute cuisine“. Naposledy zastával post šéfkuchára v londýnskej reštaurácii Zuma, ktorá v tom čase patrila do prvej päťdesiatky top reštaurácií sveta. V súčasnosti otvára v Barcelone s trojmichelinovým šéfkuchárom Martínom Berasateguim japonskú reštauráciu, pôsobí tiež ako konzultant v Barcelone a Dubaji.

Orchester chutí na tanieri

Na začiatok sme ochutnali lososový tatarák, podávaný s kaviárom a chrumkavými ryžovými lupienkami. Ryba bola nasekaná spolu so šalotkou celkom na jemno, ryžové lupienky dochutilo japonské korenie. S jemným lososom vytvorili dokonalý pár, ktorý vhodne doplnil správne chladený Pinot Grigio (Riff Terra Alpina).
Nasledovalo Tataki z maslovej ryby s domácim koriandrovým pestom, Hamachi s jalapeno granitou, ázijskou yuzu omáčkou a čiernou havajskou soľou. Rybu, mäkkú ako maslo, dopĺňal takmer surový, jemne chrumkavý hrášok a na záver koriander. Hamachi s jalapeños spojili chladnú rybu s horúčavu vyvolávajúcimi papričkami. Chlad tak nenásilne prechádzal v pálivosť. K jedlám sa opäť podávalo výborne zvolené víno, tentoraz Gewürztraminer (Alois Lageder).

Ako ďalší chod prišiel na stôl výber šalátových listov s karamelizovaným grepom, javorovým sirupom a chrumkavými lupienkami v spojení s pečeným homárom s pikantnou maslovou ponzu omáčkou. Homár je vždy malou slávnosťou na tanieri. Tentoraz bol však presne rozpolený, ľahkej a príjemnej konzumácii tak nebránilo zvyčajné zápasenie s kliešťami. Ocenili sme skutočne príjemné priame naberanie paličkami. Azda najjemnejšie mäso na svete dopĺňal šalát, ktorému javorový sirup prepožičal zaujímavú príchuť. Tú podčiarkol aj karamelizovaný grep. To všetko zaliate dúškom Rizlingu rýnskeho (Château Belá, neskorý zber). Vyvrcholenie sa blížilo...
Čašník ohlasuje prekvapenie. Pred seba dostávame malý keramický pohárik s neznámym studeným obsahom. Po ochutnaní sa snažíme určiť zloženie – je to káva s kúskom horkosti a passionfruit, pridávajúce kyslosť aj sladkosť. Kvázi digestív na uľahčenie trávenia.
Nasleduje zlatý klinec večera – vzácne Wagyu na spôsob yakiniku, podávané s výberom grilovaných húb preliatych saké, s dresingom z čierneho korenia a ovocia yuzu. Kto by to náhodou nevedel – Wagyu sú azda najdrahšie steaky na svete. Poskytuje ich japonské plemeno hovädzieho dobytka Wagyu, ktorého mäso má veľmi jemnú štruktúru a je kompletne prerastené tukom, čomu vďačí za svoju prezývku   „mramor“. Mäso sa pripravuje len na spôsob rare. Jemnosť surového mäsa nás prekvapuje. Ako doplnok grilované huby, ktoré vďaka dresingu chutili jemne kyslasto. K jedlu sa podáva červené víno Alpha Cabernet Sauvignon (Montes).
Posledný chod je Márkovým tajomstvom, rovnako ako netradičný miešaný drink, ktorý sa k nemu podáva. Zákusok tvorí lahodná súhra ananásovo-kokosových ravioli v kombinácii so studenou polievkou zo shiso listov a citrónový sorbet s iskrivou chuťou zjemnený banánovo-kávovým prelivom. Dezert pochádza priamo zo slávneho elBulli.
Samotnú večeru nemožno nazvať inak ako vrcholom precíznosti, detailnosti a najlepších elementov. Rafinovaná kombinácia toho najlepšieho, čo nám dáva more aj pevnina, dokonalý súlad ázijskej a európskej gastronómie.

- - Inzercia - -