Dnes je nedeľa, 05.december 2021, meniny má: Oto
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Žijem si svoj krehký sen

október 16, 2021 - 07:30
Ako šesťročný začal gymnastikou, dnes účinkuje v svetoznámom Cirque Du Soleil v Las Vegas. Svojim životom a pracovným nasadením dokazuje, že všetci máme na to, aby sme si plnili sny. Je za tým mnoho rokov tvrdej driny, sebazaprenia a systematickej práce. Jeho život je syntéza bravúrneho akrobatického majstrovstva, herectva a komedianstva. Bratislavčan Richard Kemko.
Foto: 

Čo vás viedlo k tomu, aby ste svoju životnú ambíciu zamerali práve na gymnastiku?

Ani neviem. Zaujala ma predstava, že budem robiť saltá. Keď máte šesť rokov neriešite životne dôležité veci. Okolie ma podporovalo, to bol dobrý pocit. 

Trvalo dlhých pätnásť rokov čo ste strávili v gymnastike. Ťažko sa odchádzalo?              

Počas celej kariéry som mal zdravotné problémy. Nešlo o žiadne vážne zranenia, ale o veľké zápaly na rôznych častiach tela, ktoré boli veľmi bolestivé a bránili mi v kariérnom raste. Gymnastika je veľmi náročný šport a pevné zdravie k nej neodmysliteľne patrí. Bolo to ťažké rozhodovanie. Keby som pokračoval nebol by som dnes v Las Vegas. Všetko zlé je na niečo dobré.

Vystupovať v cirkuse znie pre mnohých ľudí ako sen. Vy ste ho začali žiť v roku 2012 v Macau, aká bola táto vaša životná cesta?

S kamarátom Martinom Sákom sme ešte v roku 2001 na Slovensku založili akrobatickú skupinu akrobati.sk, kde sme vystupovali po celom Slovensku, Čechách, Rakúsku, atď. V roku 2009 Martina prijali do Macau, o dva roky sme ho navštívili. Vtedy mi ani vo sne nenapadlo, že by som to chcel robiť. Myslel som si, že na to nemám. Mýlil som sa. Naopak, začala sa moja veľká kariéra. Tak som sa dal späť do formy, natočil kastingové video a v roku 2012 ma prijali do “The House of Dancing Water” show v Macau. No a potom roku 2017 aj do najznámejšej show Cirque Du Soleil “O” v Las Vegas.

Mali ste šťastie alebo je za tým tvrdá drina?

Pätnásť rokov tvrdej driny, sedem hodín denne v gymnastickej telocvični. To je základ. Mal som najlepších trénerov, Martina Zvala a Jožka Konečného, ktorí nás vychovali na profesionálnej, svetovej úrovni. Nemáte zaručené, že keď ste dobrý gymnasta, budete aj dobrý cirkusový akrobat, umelec. Sú to dve odlišné veci. V cirkuse už nie ste športovec, ktorý sa prihlási na náradie a urobí svoju zostavu. Musíte byť pohybovo, tanečne, sluchovo, herecky nadaný. Na to, aby ste sa dostali do Cirque Du Soleil potrebujete, aby vyšlo všetko naraz. Musíte mať top formu, takisto umelecké nadanie a herectvo, samozrejme musíte vedieť komu a kde napísať. Takisto musí byť voľné miesto v danom čase, čo je veľmi dôležitý faktor. No a k tomu pridáte trochu šťastia. 

img_2099.jpg

Foto: 
Richard Kemko

Cirque du Soleil ohlásil v júni 2020 krach, dôvodom bol dlh spoločnosti takmer miliarda eur. Množstvo zamestnancov bolo bez práce dlhšiu dobu, momentálne však už prebiehajú skúšky, podarilo sa situáciu zvrátiť?

Áno, je pravdou, že pôvodná firma zbankrotovala kvôli pandémií, ale ďalšia finančná skupina spolu s quebeckou inštitúciou Cirque du Soleil kúpili. Viac ako 3500 zamestnancov bolo minulý rok prepustených, teraz ich naberajú postupne naspäť podľa toho, ako sa budú jednotlivé show otvárať. Pomaly sa vraciame do normálu.

Ako vyzerá každodennosť nadaného akrobata?

Je to celkom odlišné od “bežného človeka”. Ak nemáte rodinu, nemusíte ráno vstávať o šiestej, byť v zápche a stráviť osem hodín v robote na stoličke. Robíte si čo chcete. Prvý deň v týždni bývajú tréningy pred predstaveniami,, odohráme desať výstupov týždenne. No a potom si už len trénujete sám pre seba. Niektorí prídu až na “show call”, tesne pred začiatkom. Domov prídete o polnoci, nejdete spať, lebo máte adrenalín ešte v sebe, dáte si večeru, pozriete film. Idete spať o tretej ráno. Samozrejme keď už máte rodinu, je to ťažšie, lebo aj deti cirkusantov majú rovnaký cyklus ako bežné deti.

Koľko času venujete tréningom? Je to pre vás už rutina?

Trénujete čísla, ktoré potrebujete v prvý deň predstavení, ale zvyšok týždňa sa už staráte o svoje telo individuálne. Nie je to tak náročné, ako profesionálna gymnastika. Na druhej strane, za tým musí byť predsa len ťažký tréning. Samotné predstavenie je náročné. Nasadzujem počas neho aj tri-štyri krát môj život.

Staráte sa špeciálne o svoje telo? Majú zamestnanci Cirque du Soleil možnosti fyzioterapie, masáží alebo iných regeneračných vymožeností?

Máme k dispozícii fitness centrum, ktoré je v zákulisí  divadla. Máme zľavy do iných posilňovní, resp. môžeme chodiť zadarmo v rámci Las Vegas. Tím fyzioterapeutov sa o nás dennodenne stará. Patria medzi špičku vo svojom obore, mnohí z nich predtým pracovali v NHL či NFL.

Mesto Las Vegas je známym centrom zábavy, aj kvôli tomu tam má Cirque du Soleil základňu?

Existuje uzatvorená dohoda medzi vlastníkmi hotelov, väčšinou MGM a Cirque Du Soleil, ktorí majú divadlá priamo v hoteloch. Momentálne je v Las Vegas aktívnych šesť predstavení z repertoáru Cirque Du Soleil. Okrem toho je tu množstvo iných menších show, veľa známych spevákov, kapiel, DJ-ov, stand up komikov. Las Vegas je “mekka” zábavy. Američania necestujú nikam po svete, kým sú mladí, radšej prídu niekoľko krát za rok do Las Vegas. Mnohým stačí  letenka do Las Vegas, ak nemajú pas.

Cirque du Soleil zrušil z dôvodu pandémie všetky vystúpenia. Ako momentálne trávite svoj voľný čas v Las Vegas? 

Snažím sa z tejto situácie vyťažiť čo najviac. Išiel som na operáciu kolena. Na regeneráciu bola táto pauza prospešná. Venoval som sa rodine. S mojou ženou Lowri, ktorá pochádza z Walesu, sme strávili veľa dní na turistike, objavili sme krásy Nevady, Arizony, Utahu a Kalifornie. Často som kreslil. Študoval som klaunovstvo, divadelné herectvo a spravil som aj viacero menších projektov. Jediná negatívna vec je, že som nemal šancu dostať sa na Slovensko a vidieť moju rodinu. 

V akej show ste vystupovali pred vypuknutím pandémie COVID-19?

Show “O”, voda po francúzsky, jej divadlo sa nachádza v hoteli Bellagio v Las Vegas. 

Kedy sú opäť vo výhľade prvé vystúpenia?

Už sme začali trénovať, keďže naša show sa opäť otvára 1. júla.

Čo vás pri kontakte s divákmi najviac priťahuje? 

Interakcia, keď vidím na ich tvárach, že sa nemôžu dočkať. A samozrejme potlesk, smiech, radosť. Američania sú najvďačnejším obecenstvom na svete. Užívajú si to naplno. U nás v divadle je okolo 1800 miest na sedenie a každá show je viac menej vypredaná, aj keď priemerná cena lístka sa pohybuje okolo 200 dolárov.

Koľko stálych artistov má súbor Cirque du Soleil a kto je súčasťou celého súboru? 

Pri každej show je to individuálne. Naša show ma zhruba sedemdesiat artistov a taký istý počet realizačného tímu, trénerov, stage manažérov, technikov, scuba diverov, fyzioterapeutov, atď.

Ako funguje vnútorná politika tak veľkého kolosu? 

Cirque Du Soleil mal pred pandémiou aj viac ako päťtisíc zamestnancov, centrála je v Montreale, v Kanade. Svoj tím mali samozrejme aj v Las Vegas. Ak potrebujem niečo riešiť idem buď za trénerom, stage managerom alebo potom dôležitejšie veci riešim priamo s Artistic Directorom daného predstavenia.

Vo svojej profesii máte aj veľa priateľov. Ako vyzerajú vzťahy artistov?

Všetci pochádzame z rôznych kútov sveta. Ľudia prichádzajú a odchádzajú. S niektorými zostanete bližší kamarát, s niektorými sa stretnete opäť v ďalších predstaveniach.

V USA žijete už štyri roky. Vaša manželka Lowri je z Walesu, pričom vyrastala v Anglicku.

S manželkou sme sa stretli v Macau. Z predchádzajúceho vzťahu s Američankou mám dcéru Islu. Žije v Myrtle Beach v Južnej Karolíne, kam sa snažím za ňou pravidelne dochádzať. 

thf_1480.jpg

Foto: 
Richard Kemko

Rozprávate sa so svojou dcérkou Islou po Slovensky? Je hrdá na to, že má tatka cirkusanta? 

Často s ňou žiaľ nie som, keďže musím cestovať za ňou zo západnej Ameriky na východ. Takže priestor na učenie slovenčiny nemáme. Učím ju, aby vedela pôvod, odkiaľ je a takisto ju plánujem zobrať na Slovensko, aby videla svoju babku, tetu, bratrancov. V auguste bude mať Isla šesť rokov, a beriem ju do Las Vegas prvý krát. Vie, že som akrobat a klaun a je na mňa pyšná.

Čo vám na americkej mentalite vyhovuje a čo vám prekáža? 

Mám rád ako sa s vami dokáže každý porozprávať, aj uprostred ulice. Na druhej strane, keď naozaj má prísť ku komunikácii, tak sa jej vyhýbajú. Všetko riešia cez právnika. A sú to najväčší „kecálkovia“ na svete, sú majstri sveta v tom ako si budujú sebavedomie. Mám blízkeho kamaráta, ktorý povie, že plynule rozpráva siedmimi svetovými jazykmi a pritom nevie ani pozdraviť.  Mnohí si budujú umelo sebavedomie a niekedy aj celý život okolo na  vymyslených tézach. 

Cirkusu ste naozaj oddaný naplno. Ako prijala vtedy vaša budúca manželka fakt, že sa budete ženiť v „šašovskom“ prevtelení? Je dnes spokojná s vašim profesionálnym zaradením? 

Obaja sme vyrastali v podobnom prostredí. Lowri robila gymnastiku v Anglicku a dokonca aj vystupovala v cirkuse a so mnou v Macau. Je veľmi otvorená a chápavá. Najprv sa jej  nápad svadby v Las Vegas zdal šialený. Povedal som, že Jon Bon Jovi sa ženil v kaplnke Graceland, kde sme sa aj my. S kostýmom klauna už taký problém nebol, ona si následne zvolila šaty Cinderelly a jej otec prišiel ako Elvis. 

Vrana k vrane sadá, klaun klauna si hľadá. Dá sa aj na Slovensku študovať umenie klaunovstva?

Áno, pozrite sa na Boleka Polivku, alebo Milana Sládeka. Sú to síce pôvodne mímovia, ale zároveň sú aj skvelými klaunmi. Študujem už pár rokov divadelné a komediálne herectvo, klaunovstvo. V roku 2014 v Macau, v amatérskom divadle Meteorit v Bratislave v roku 2016, kde som mal skvelého učiteľa Róberta Csontosa pri dramatických krúžkoch. Rád by som pokračoval v kariére ako “charakter-klaun”. Divadlo Meteorit v Bratislave odporúčam každému. Môžete mať problém opýtať sa nahlas v pekárni koľko stojí rožok. Po absolvovaní dramatického krúžku už ten problém mať nebudete. Naopak, nebudete sa stačiť čudovať, čo všetko dokážete v bežnom živote, čo ste predtým nevedeli spraviť. Intenzívne pokračujem s kurzami vo Vegas, kde mam príležitosť robiť workshopy s veľkými divadelnými a cirkusovými hercami, klaunmi.

Máte v USA aj slovenských priateľov? Udržiavate spoločne naše zvyky či tradície?

Momentálne nie. Bol tu môj blízky kamarát Janko Petrovič s ktorým som  vystupoval v našej show. Vyrastali sme spolu v slovenskej gymnastickej reprezentácii, vystupovali sme na Slovensku a v okolí a dokonca aj v Macau. Teraz je na Slovensku a veľmi mi chýba. Na slovenské zvyky si až tak nepotrpím, rád sa naučím niečo nové aj z iných kultúr. Samozrejme, že na veľkú noc oblejem Lowri, občas kamarátom navarím halušky, pečenú kačicu a sem tam prinesiem aj slivovicu.

Žijete si svoj sen? 

Určite áno. Je to veľmi krehký sen, lebo vám hrozia zranenia a na vašu pozíciu čaká v rade ďalších milión adeptov na sen. Ale pokým sa dá, žijem ten sen naozaj na plno, niekedy až za hranice.

- - Inzercia - -