Dnes je nedeľa, 05.december 2021, meniny má: Oto
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Obrazy Amedea Modiglianiho môžete obdivovať vo viedenskom múzeu Albertina

október 06, 2021 - 07:00
Fanúšikov umenia potešia aj umelcove sochy, koláže a desiatky ďalších diel. Výstava bude sprístupnená až do 9. januára 2022.
Foto: 
shutterstock.com

Pri príležitosti stého výročia úmrtia tohto popredného umelca avantgardy a priekopníka Art Déco počiatku 20. storočia pripravila viedenská galéria Albertina retrospektívnu výstavu. Múzeum predstavuje jeho slávne akty a vynikajúce portréty, či sochy, ktoré sa v múzeách v celej Európe vyskytujú len ojedinele. 


Modiglianiho krátky život bol poznačený chudobou, drogovými excesmi, aj ťažkými chorobami. Popularitu nadobudol až po svojej smrti. Počas života minul všetky finančné prostriedky, ktoré utŕžil na alkohol a drogy. Dnes majú jeho obrazy obrovskú hodnotu, v dražobnej sieni Christie' s v New Yorku sa jeho obraz ležiaci akt - Nu couché predal za 170 miliónov dolárov.

V milostnom živote bol mimoriadne aktívny, vždy v obklopení žien, avšak láskou jeho života bola študentka Jeanne Hébuterne s ktorou mal už jedno dieťa. Keď čakala druhého potomka, Amedeo mal už ťažkú formu tuberkulóznej meningitídy a zomrel. Jeanne neustála svoj žiaľ a v 8. mesiaci tehotenstva vyskočila z okna. Neprežila to ona ani dieťa.

7344833_625x.jpg

Foto: 
Wikipedia

- - Inzercia - -