Dnes je piatok, 07.august 2020, meniny má: Štefánia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ani kilometre ich nerozdelia: Gabriel a Federica mesačne prekonávajú stovky míľ

november 22, 2016 - 14:21
Vzťahy na diaľku nie sú hračka. Nie je jednoduché milovať svojho partnera a každé ráno sa zobúdzať s tým, že vás od neho delia tisícky kilometrov. Nalejme si čistého vína, takýto vzťah nie je pre každého. Ale s láskou a trpezlivosťou sa dá zvládnuť všetko. Dôkazom toho je aj mladý párik Gabriel a Federica.

Do vzťahov na diaľku sa každý rok púšťajú tisíce ľudí, ale je pravdou, že mnohé z nich vzdialenosť nevydržia a postupom času sa rozpadnú. Ak sa však človek snaží a chce, dá sa romanticky fungovať aj naprieč štátmi. Dvojicu Slováka a Talianky od seba delí tisíc tristo kilometrov, ale ani to im nebráni v tom, aby spolu tvorili pár, so všetkým, čo k tomu patrí.

Nečakala, že na Slovensku nájde spriaznenú dušu

Spoznali sa ešte počas štúdia na vysokej škole. Temperamentná Talianka na Slovensko prišla počas štúdia na vysokej škole v rámci výmenných pobytov. Ale ani vo sne by ju nenapadlo, že v metropole východu nájde lásku svojho života. „Začalo to pozvaním na študentský ples. Nebola to však žiadna romantika. Musím sa priznať, že som nemal gule na to, aby som ju romanticky pozval na rande. Tak som ju ako kamarátku zavolal na ´slovenskú veselicu´, ktorú jednoducho musí zažiť,“ so smiechom spomína zamilovaný Gabriel. Po plese sa obaja dlhší čas vzájomne oťukávali a na rad prichádzali hlbšie city ako len priateľstvo. „Gabriel mi bol od začiatku sympatický, ale nechcela som sa púšťať do žiadneho vzťahu s vedomím, že odchádzam. Ale postupne sme spolu trávili viac a viac času. A už sa z toho nedalo vycúvať. Teraz som vďačná, za to že som prijala to milé a nesmelé pozvanie na ples,“ s láskou rozpráva o svojom priateľovi.

img_0256.jpg

Foto: 

Vo vzduchu visel trpký odchod

Hoci v sebe našli ideálnych partnerov, stále v nich rezonovalo skoré odlúčenie a návrat do reality. Federicu čakal odchod do rodného Milána a návrat do starých koľají. Sympatický Gabriel bol napriek všetkému rozhodnutý naďalej pokračovať vo vzťahu. „Neváhal som ani minútu a pred jej odchodom som povedal, že to pre mňa nekončí a dúfal som, že jej odpoveď bude rovnaká.“ Federica však bola zo začiatku skeptická. „Pred mojím odchodom sme si sadli a o všetkom sme sa rozprávali. Bola som prekvapená z toho, aký si bol Gabriel istý našim vzťahom a to ma presvedčilo. Po dlhej debate sme sa zhodli na tom, že sa máme veľmi radi a nejaká diaľka nás nemôže rozdeliť,“ hovorí krásna Talianka. Možno sa to nezdá, ale aj takýto vzťah má niekoľko výhod. Podľa Gabiho spolu všetko prežívajú oveľa intenzívnejšie. „Sme si navzájom veľmi vzácni a spoločné chvíle si nadovšetko vážime,“ rozpráva.

Každý mesiac prekonávajú stovky kilometrov

Možno to bude znieť ako klišé, ale navzájom sa dokonale dopĺňajú. Federica v sebe nezaprie taliansky oheň a vášnivosť, no naopak Gabriel zostáva nad vecou aj v neľahkých situáciách. „Jediné čo mi okrem diaľky na našom vzťahu prekáža, je to že sa vôbec nehádame. Na to nie sme v Taliansku vôbec zvyknutí,“ smeje sa Federica. Po polročnom pobyte na Slovensku sa Federica vrátila späť do Talianska a odvtedy za sebou lietajú tak často, ako sa len dá. „Navštevujeme sa každý mesiac na striedačku. Lietanie sa pre nás stalo absolútne bežnou záležitosťou. Najhorší je ten pocit, že sa nemôžeme kedykoľvek objať či jednoducho cítiť prítomnosť toho druhého,“ zhodne sa dvojica. Vzťah na diaľku môže zvládnuť iba silná dvojka, ktorá si maximálne dôveruje, má obrovskú dávku trpezlivosti a nervy zo železa. Láska si však nevyberá a ak spojí dvoch ľudí, ktorých delia stovky kilometrov, musia sa rozhodnúť, či vstúpia do tohto rizika, kde bude s najväčšou pravdepodobnosťou množstvo hádok zapríčinených práve veľkou vzdialenosťou. Gabriel a Federica to riskli a teraz aj napriek všetkým prekážkam sú spolu už dva roky a zatiaľ im vzťah klape ako hodinky. Pretože chcú!

img_0255_0.jpg

Foto: 

Čo na to odborníčka? 

„Vzťah na diaľku je skúška partnerstva ako takého. Je to zaťažkávajúca okolnosť, ktorá presne ukáže limity vzťahu, rovnako ako ho zocelí a ukáže jeho silu. Páry, ktoré delia tisíce kilometrov, sa obvykle naučia vážiť si prítomnosť a okamihy lásky oveľa viac ako ostatné dvojice. Tým, že ich osud odskúša práve vzdialenosťou, obvykle dokážu neskôr zniesť oveľa viac ako iné páry. Nevidím vo vzdialenosti ako takej problém, je to len jedna z prekážok, ktoré život prináša. Netreba strácať entuziazmus ani spoločné vízie,“ tvrdí terapeutka Jana Denková.

- - Inzercia - -