Dnes je sobota, 26.september 2020, meniny má: Edita
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Už 6. ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF dopadol na výbornú!

august 28, 2016 - 21:08
Tento víkend sa v Sliači konal už 6. ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF 2016. Leteckú šou spolu s bohatým program si nenechalo ujsť tisícky zvedavcov.

„Letisko v srdci nášho krásneho Slovenska nie je úzko späté iba s našou históriou. Už tradične k nemu šesť rokov patria aj Medzinárodné letecké dni SIAF,“ povedal šéf rezortu obrany Peter Gajdoš. Zároveň pripomenul, že práve letisko na Sliači, s historickým názvom Tri duby, zohralo významnú úlohu počas Slovenského národného povstania, ktorého 72. výročie si Slovensko pripomenie v pondelok 29. augusta. „Vtedajšie letisko Tri duby bolo najdôležitejším povstaleckým letiskom a aj vďaka udalostiam, ktoré sa odohrali tu, dnes žijeme v slobodnej krajine,“ zdôraznil. Ako ďalej minister pripomenul, program slovenských vzdušných síl nebol iba o preletoch či akrobacii.

va_img_2870_h.jpg

Foto: 
Vlado Anjel

Náčelník generálneho štábu ozbrojených síl generál Milan Maxim upriamil pozornosť aj na statické prezentácie špecialistov ženijného a chemického vojska, ktorých je na podujatí vyše 600 s viac ako 70 kusmi techniky. 

Riaditeľ leteckých dní Hubert Štoksa hodnotí priebeh podujatia pozitívne, teší ho predovšetkým veľký záujem divákov. „Očakávania sú veľké, vlani sme mali rekordnú návštevnosť, prišlo 140-tisíc ľudí. Informácie z predpredaja hovoria o vyššom záujme a aj vyťaženosť špeciálnych autobusových liniek je veľká, ale nevieme zhodnotiť, či je to tým, že ľudia si už zvykli kupovať vstupenky elektronicky alebo je všeobecný zvýšený záujem o letecké dni, to budeme vedieť až v nedeľu večer,“ skonštatoval v popoludňajších hodinách.

va_img_2787_h.jpg

Foto: 
Vlado Anjel

Podľa jeho vyjadrenia najväčšími lákadlami pre návštevníkov sú americký bombardér B 52, spomínané vrtuľníky Black Hawk, ruské lietadlá SU-27 a rodina strojov MIG s označením 15, 21 a 29, a samozrejme, špičková sedemčlenná akrobatická skupina Patrulla Aguila zo Španielska. „ Národné tímy, ktoré predvádzajú skupinové lety, požívajú farebný dym, väčšinou vo farbe národnej vlajky. Španieli ako jediní na svete používajú žltý dym, keďže túto farbu majú na svojej vlajke,“ upozornil 

va_img_2740_h.jpg

Foto: 
Vlado Anjel

Všetky atrakcie môžu návštevníci 6. ročníka Medzinárodných leteckých dní SIAF na Sliači vidieť aj v nedeľu, pretože ich program bude rovnaký ako dnes. Na najväčšej leteckej šou na Slovensku diváci opäť videli sólové a skupinové akrobatické vystúpenia vojenských aj civilných pilotov z 13 krajín Európy a NATO. Letové a statické ukážky ponúkajú viac ako stovku lietadiel. 

- - Inzercia - -