Dnes je sobota, 30.máj 2020, meniny má: Ferdinand
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Majú slovenské celebrity skúsenosti s marihuanou?

marec 26, 2010 - 13:38
Alkohol a cegarety spoločnosť toleruje, marihuana je nelegálna. Prieskumy však tvrdia že ju fajčí až 62% mládeže. Je to jasný dôkaz o tom, že aj napriek tomu, že je "zakázaná", si k nej ľudia vedia nájsť prístup. „Samozrejme, mám určite svoje skúsenosti, ako každý,“ priznal i známy spíker Matej „Sajfa“ Cifra. A čo iné známe tváre?

 

Podľa speváka Vidieku, Janka Kurica (41), zatiaľ čo marihuana je pod prísnym drobnohľadom, kontrola ostatných návykových látok je zanedbaná. „Keby sa marihuana predávala tak ako alkohol od 18 rokov, malo by sa to aj dodržiavať... Všade je to napísané: Nepredávame cigarety a alkohol osobám mladším ako 18 rokov, ale nikoho nehnevá, že sa to nedodržiava. No „mariša“ hnevá každého, lebo je démonizovaná,“ povedal nahnevane.

S touto ľahkou drogou má skúsenosti najmä mladšia generácia, do ktorej patrí aj Sajfa (32). „Každý s tým má skúsenosti, sú veci, ktoré si človek v istom veku prežije,“ pripustil, že sa rastlinka objavila aj v jeho živote, no či išlo priamo o neho alebo jeho blízke okolie, sme sa nedozvedeli. „Rešpektujem to, nerobí mi to problém u iných, pokiaľ to nezasahuje do môjho života,“ dodal ešte. „Nemalo by to byť o tom, že by to malo človeku zničiť budúcnosť. Koľkokrát bol ten človek niekde na mol opitý a možno robil oveľa väčšie a horšie veci ako pod vplyvom marihuany. Samozrejme, že to nemôže človek ponúkať a distribuovať ďalej, ale ten zákon by sa dal určite upraviť,“ premýšľal nahlas moderátor.

Najlepšie to zhrnula fitnesska Zora Czoborová (43). „Pre mňa môcť alebo nemôcť neznamená nič. Som názoru, že nech si každý robí vo svojom živote, čo chce a uzná za vhodné. Mali by sme byť na úrovni, aby sme nemuseli byť obmedzovaní ako ľudia,“ vyjadrila svoj názor. No tak ako ona, ani líder kapely Vidiek by si jointa rozhodne nezapálili.

„Ja som proti drogám celkovo. Nepijem ani alkohol, ktorý je podľa mňa oveľa nebezpečnejší a predáva sa všade. Poviem úprimne, že podľa mňa toto politici robia, aby odvrátili pozornosť od iných veľkých kšeftov,“ zhrnul spevák Tomi Popovič svoj pohľad. „Je to téma, ktorá nie je až taká podstatná. Na Slovensku nie je taký problém s marihuanou, ako je v Amerike alebo vo svete. Podľa mňa je to len čisto predvolebný ťah a chcú ukázať, čo budú riešiť, keď ich ľudia zvolia,“ dodal scestovaný umelec, ktorý desať rokov žil za veľkou mlákou.

Isté je, že tento návrh opäť pritiahol zrak verejnosti v rámci predvolebného boja o voliča na politiku. Reakcia na seba nenechala dlho čakať a dvojica mužov podala na autorov návrh trestné oznámenie, kde uvádzajú, že „Richard Sulík vo volebnom programe strany Sloboda a solidarita, ktorej je predsedom, v bode 93 navrhuje zlegalizovať držbu, pestovanie a používanie návykovej látky, čím napĺňa skutkovú podstatu trestného činu podľa paragrafu 174 Trestného zákona o šírení toxikománie.“ Vodca politického subjektu sa však s takýmto názorom na jeho aktivitu nezhoduje. Hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová pre TASR uviedla: „Je to nezmysel. Samozrejme, každý má právo podať akýkoľvek podnet. Ide o pokus škandalizovať SaS a jej predsedu Richarda Sulíka.“ Uvidíme, kam povedie tento „boj“ ďalej.

Natvrdo v base za jedného „jointa“

Keď má byť mladý človek trestne stíhaný za to, že ho chytia s jointom, nesie si následky celý život. Preto mnoho politikov, ale aj ľudí z bežnej verejnosti, zastáva názor, že držanie malého množstva marihuany by nemalo byť trestné, ale len priestupok. Aj líderka SDKÚ – DS Iveta Radičová vníma ako problém, keď má mať mladý človek celý život vo výpise z registra trestov takýto delikt. „Myslím si, že spôsob dekriminalizácie je možné nájsť, iná téma je legalizácia," vyjadrila sa. Tento názor podporila za stranu SaS aj jej hovorkyňa Tatiana Tóthová. K fajčeniu marihuany sa ako prvá a zatiaľ jediná slovenská politička priznala europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (41). „Áno, fajčila som marihuanu,“ priznala na rovinu. No jednoznačne jej „nepodľahla“. Politička je totiž aj napriek snahám jej straníckeho kolegu Ivana Čaploviča proti dekriminalizovaniu tejto omamnej látky. „Dlhodobo spolupracujem s jedným sanatóriom pre drogové závislosti, a keďže sama som v rodine mala veľmi smutný príklad závislosti, tak som zásadne proti tomu, aby sa ďalšia droga dekriminalizovala,“ objasnila nám, čo stojí za jej prísnym stanoviskom. Podľa Moniky úplne stačí, že je u nás legálny alkohol a cigarety ako mäkké drogy. Laco Ďurkovič, aktivista Slobodnej voľby, si myslí, že návrh nezhoršuje, ale zlepšuje legislatívu. „Paragraf 181 hovorí jasne, že za držbu látky po akúkoľvek dobu bude páchateľ odsúdený na 4 - 10 rokov. Už aj dnes sú užívatelia za nájdené nepatrné množstvá drogy stíhaní podľa paragrafu 187, čo je ekvivalent navrhovaného paragrafu 181.“

Legalizovať, dekriminalizovať?
V žiadnej krajine sveta nie je marihuana úplne legálna, pretože stále patrí medzi drogy, ktoré dokážu spôsobiť psychickú závislosť a rôzne psychické poruchy. V  internetovom prieskume slovenskej verejnosti sa 50 % opýtaných vyjadrilo za jej dekriminalizáciu, 35,3 % je proti a 14,7 % je to jedno. Treba si však jasne povedať, že je rozdiel medzi pojmom legalizácia a dekriminalizácia. Dekriminalizácia, laicky povedané, znamená, že človek nad 18 rokov neskončí za jedného alebo dvoch jointov pre osobnú spotrebu vo väzení. Takéto opatrenie zaviedli v zákone napríklad aj v susednom Česku. Preto sa k tejto otázke u našich západných susedov ľudia stavajú úplne inak a známe osobnosti nemajú problém sa priznať k skúsenostiam s „mariškou“.

Napríklad partner popdivy Dary Rolins, líder kapely Wohnout, Matěj Homola (36), známy svojím voľnomyšlienkárskym prístupom k životu, má priamo na svojej webstránke fotografie, na ktorých fajčí jointa. Frontman skupiny Žlutý pes a zároveň jeden z porotcov Česko- Slovenskej Superstar Ondřej Hejma (58) si dokonca odskočil do Amsterdamu na rýchlokurz balenia „zelenej lásky“.
Zatiaľ čo dekriminalizácia akceptuje akurát spotrebu marihuany a držanie malého množstva, jej legalizácia by však znamenala beztrestné požívanie, ale aj distribúciu tejto mäkkej drogy. Za takýto krok sa postavili signatári Charty Marihuana 2007.

V dokumente, ktorý bol publikovaný na internete 12. júna 2007, sa okrem iného píše: „Dôrazne protestujeme proti kriminalizovaniu kohokoľvek za skutky súvisiace s pestovaním, držaním, užívaním a akýmkoľvek iným nakladaním s marihuanou,“ vyjadril sa Rastislav Havalda, hovorca iniciatívny Charta Marihuana 2007.  Havalda taktiež poukazuje na fakt, že konope je rovnako ako tabak či alkohol psychotropná látka prírodného charakteru, ktorá môže vzniknúť aj bez vplyvu človeka. „Účinná látka THC, kvôli ktorej sa marihuana konzumuje, navyše v porovnaní s alkoholom preukázateľne nevyvoláva agresívne a sebapreceňujúce stavy a je vedecky dokázaných viacero liečivých účinkov tam, kde farmácia zlyháva, napríklad pri Parkinsonovej chorobe či tlmení bolestivých stavov u pacientov s onkologickými ochoreniami alebo AIDS,“ dodáva.

Zaujímavý postoj k marihuane majú aj rastafariáni, ktorí veria, že je najväčším božím milodarom, liekom a prostriedkom komunikácie s metafyzickou entitou zvanou Boh. Základný rys ich viery spočíva práve v prijímaní tohto daru. No slávny člen tejto cirkvi, spevák a zakladateľ reggae, Bob Marley (+36), zomrel na rakovinu, v boji s ktorou by vraj podľa niektorých odborníkov mala marihuana pomáhať. Iní odborníci tvrdia, že dlhodobé užívanie marihuany vedie k ešte horším psychickým zmenám a poruchám, ako po užívaní heroínu. Zlegalizovanie marihuany by bola cesta späť aj pre samotných fajčiarov.

Celosvetový „problém“?
Postoj k tejto mäkkej droge je rozporuplný. Tému dekriminalizácie marihuany pritom otvoril súčasný premiér a predseda Smeru - SD Robert Fico už v roku 2001, teda v čase, keď bol ešte v opozícii. Neskôr však na to akosi pozabudol. V zahraničí je žiarivým príkladom liberálneho prístupu k marihuane Holandsko so svojimi coffeeshopmi. No v Amerike obvineniu z prechovávania tejto mäkkej drogy čelí napríklad aj predstaviteľ Harryho Pottera, Daniel Radcliff (20). Je známe, že aj Kurt Cobain (27) marihuane vo veľkom holdoval a bola pre neho bránou k tvrdším látkam. I chorý herec Patrick Swayze (+57) si vo svojich posledných chvíľach pomáhal od bolestí fajčením jointov.

 

Aké množstvo je jednorazová dávka?
„Obvykle jednorazová dávka by mala byť dávka drogy na jednorazové požitie pre daného užívateľa. V toxikologickej literatúre je stanovené, v akej koncentračnej hladine jednotlivé drogy účinkujú. Napríklad joint ako taký sa považuje za jednorazovú dávku. Pri konope je to špecifické v tom, že ide o rastlinný materiál, kde určujúcim faktorom pre označenie jednorazovej dávky je aj spôsob aplikácie drogy. Jednorazová dávka je ohraničená aj fyzikálne, inak je to pri jointe, iné pri aplikácii z fajky. Do fajky sa zmestí menej materiálu,“ vyjadril sa pre internetový portál Andrej Bolf, znalec Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru SR.

O čom vlastne nový zákon je?

Dnes za prechovávanie drog pre vlastnú potrebu hrozí trest odňatia slobody až do výšky troch rokov. Avšak predpokladom na zníženie trestu pre páchateľa na trest podmienečný by mala byť úspešná asistencia na dolapení a usvedčení dílera, prípadne výrobcu drog. Za takýchto podmienok by si každý užívateľ rozmyslel, či mu stojí za to reálne si pokaziť štart do života 3-ročnou basou alebo podmienečným trestom a hrozbou prípadnej mafiánskej odvety. V parlamente je však návrh, aby držanie, pestovanie a užívanie pre vlastnú potrebu bolo úplne legalizované. No pokus o predaj, podanie mladistvému alebo akákoľvek držba v priestoroch účelovo určených pre mladistvých budú trestané len ako priestupok, za ktorý maximálne zaplatíte pokutu alebo vinník bude zapojený do verejnoprospešných prác.

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: S.A.,ISIFA

- - Inzercia - -