Dnes je štvrtok, 23.máj 2019, meniny má: Želmíra
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Blíži sa čas prezúvania pneumatík

marec 17, 2011 - 12:26
Pani zima čochvíľa odovzdá svoje žezlo teplejšej jari, z čoho majú určite veľkú radosť všetci motoristi. S prichádzajúcim teplejším ročným obdobím je načase dať štvorkolesovému miláčikovi letné „obutie“.
Zimné pneumatiky, ktoré väčšina motoristov počas uplynulých mesiacov poctivo používala, totiž so zvyšujúcou sa vonkajšou teplotou strácajú svoje opodstatnenie. Môžu sa rýchlejšie opotrebúvať, pretože ich dezén je vyrobený z mäkších zmesí gumy. Vplyvom tepla môže takáto zmes ešte viac zmäknúť, čo môže negatívne ovplyvňovať jazdné vlastnosti auta na suchom a teplejšom asfalte. Navyše, nepríjemným sprievodným „bonusom“ je potom  aj vyššia hlučnosť takýchto pneumatík.
Letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdších zmesí gumy, aby dokonale odolávali vyšším teplotám ovzdušia a v horúcich letných mesiacoch i rozpálenému asfaltu. Ich dezén má oproti zimnej pneumatike menej zárezov. Je navrhnutý tak, aby letná pneumatika komfortne zvládla jazdu na suchom hladkom asfalte alebo počas dažďa aj jazdu na vozovke s väčším množstvom vody. Neviete, kedy je ten správny čas, kedy vymeniť zimné za letné? Ako všeobecné pravidlo platí, že prezúvať môžeme pokojne už vtedy, keď niekoľko dní po sebe vonkajšia teplota neklesá pod sedem stupňov Celzia. Keď chceme svojmu miláčikovi dopriať nové letné obutie, stačí sledovať odporučenia výrobcu automobilu, akú kombináciu čísel zvoliť. Na pneumatikách radíme nešetriť, preto hľadajte produkty od renomovaných výrobcov, ktorých je už na slovenskom trhu dostatok.

Autor: ANDREJ KLIŽAN
Foto: Andrej Kližan     

- - Inzercia - -