Dnes je utorok, 26.máj 2020, meniny má: Dušan
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ryža v pneumatikách? Prečo nie!

jún 27, 2015 - 09:01
Túto prevratnú novinku – využite siliky zo spopolnených ryžových šupiek v pneumatikách – testovala značka Goodyear dva roky a výsledok je už na svete. Zatiaľ však len na čínskom trhu.

Kým doteraz sa pri výrobe pneumatík používali sadze a iné zložky, líder na trhu sa rozhodol pre ekologický experiment a výsledky testov hovoria jasne. Spopolnené ryžové šupky, ktorých je na celom svete veľké množstvo, sú podstatne lepším základom do pneumatík.

Na základe testov odborníci dospeli k záveru, že v porovnaní so sadzami, silika, teda popol zo šupiek, znižuje valivý odpor, čím pomáha znížiť spotrebu paliva. Môže mať pozitívny vplyv aj na záber pneumatiky na mokrej vozovke. No a to je naozaj pozitívna zmena k lepšiemu.

Už tento rok začne Goodyear využívať túto siliku v pneumatikách pre osobné autá, ktoré sa budú predávať v Číne a vyrábať v továrni v čínskom Pulandiane. „Udržateľnosť je základným kameňom inovačných snáh spoločnosti Goodyear,” uviedol predseda a výkonný riaditeľ Richard J. Kramer. „Táto nová silika prináša výhody pre životné prostredie v mnohých smeroch: znižuje množstvo odpadu putujúceho na skládku, vyžaduje menej energie na výrobu a prispieva k výrobe pneumatík šetriacich palivo.”

Tento zdroj je v podstate nevyčerpateľným, keďže podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo sa na celom svete pozbiera viac ako 700 miliónov ton ryže. Ryžové šupky sa pália za účelom vytvárania elektriny a zníženia množstva odpadu putujúceho na skládky. Hoci sa vznikajúci popol po tomto procese premenoval na siliku už pred niekoľkými rokmi, až najnovšie procesy vytvorili dostatočne kvalitnú zmes vhodnú na použitie v pneumatikách. 

mib, foto: Goodyear

- - Inzercia - -