Dnes je sobota, 30.máj 2020, meniny má: Ferdinand
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Prelomový koncept DISCOVERY VISION

júl 08, 2014 - 08:35
Odvážna nová vízia pre nový Discovery: inteligentnejší, s vylepšenými možnosťami pripojenia, žiaducejší a schopnejší

Automobilka Land Rover predstavila v apríli v New Yorku koncepčné SUV vozidlo Discovery Vision Concept. Ide o víziu automobilky Land Rover pre budúci modelový rad Discovery. Prvý model sa objaví v roku 2015. Koncept poskytuje víziu na nový, dynamický dizajnérsky jazyk a rad inovatívnych a všestranných funkcií. Zároveň sa v ňom predstavia priekopnícke technológie z oddelenia pokročilého výskumu spoločnosti Jaguar Land Rover.

Model Discovery Vision Concept bol predstavený po boku modelu kozmickej lode Virgin Galactic na veľkolepom podujatí na palube lode USS Intrepid v centre zážitkov (more, vzduch a vesmír) na Manhattane deň pred otvorením newyorského autosalónu 2014. Discovery je pripravený na prerod z jediného modelu na novú rodinu vozidiel, ktoré znova zadefinujú kategóriu vozidiel SUV na voľný čas. Discovery Vision Concept ponúka vzrušujúci pohľad na víziu radu vozidiel spoločnosti Land Rover a moderný, špičkový dizajnový jazyk budúcich modelov. „V jubilejnom, 25 roku od uvedenia pôvodného modelu Discovery sme svedkami toho, ako toto vozidlo vstúpi do novej, odvážnej éry. Discovery Vision Concept nám umožňuje po prvýkrát nazrieť do tejto naozaj vzrušujúcej budúcnosti,“ povedal Phil Popham, marketingový riaditeľ skupiny spoločnosti Jaguar Land Rover.Určený pre budúcnosť
Discovery Vision Concept je verný svojim jedinečným líniám s tradičnými dizajnovými prvkami, ako je stupňovitá strecha a alpské svetlá. Oveľa väčšiu pozornosť než kedykoľvek predtým spoločnosť venovala vytvoreniu náležitej univerzálnosti v kombinácii s presvedčivým dizajnom. Ide o radikálny a ostrý prístup k vytvoreniu vízie dokonalého SUV vozidla na voľný čas značky Land Rover.
Moderný interiér je priestranný aj všestranný a obsahuje celý rad inovatívnych funkcií. Túto rôznorodú všestrannosť symbolizujú sedadlá s mimoriadnymi možnosťami konfigurácie. Pomocou menu na dotykovom displeji ich možno sklopiť alebo posunúť dopredu či dozadu a vozidlo tak premeniť zo štandardného usporiadania so siedmimi sedadlami na šesťmiestne alebo päťmiestne vozidlo, prípadne na štvorsedadlovú limuzínu. Do dverí vozidla je integrovaný odnímateľný kufor na batožinu. V operadlách sedadiel sa nachádza inteligentne vložené príslušenstvo, ktoré cestujúcim zabezpečuje vysokú úroveň pohodlia.
Jednodielne dvere batožinového priestoru modelu Discovery prešli všestranným vývojom. V spojení s vysúvateľným zadným prahom a sklopnou lavicou v batožinovom priestore vytvárajú flexibilnú plošinu vhodnú na usporiadanie akcií pre skupinu ľudí vyznávajúcich aktívny životný štýl. Prah možno samostatne vybaviť aj nosičom na bicykle/lyže.

O všestrannosti možno hovoriť aj pri materiáloch použitých v interiéri modelu Discovery Vision Concept. V kabíne možno nájsť dva inovatívne typy mimoriadne kvalitnej umývateľnej kože Foglizzo, ktorá odpudzuje vodu a olej a jej čistenie je otázkou niekoľkých sekúnd. Dyha na podlahe a prístrojovej doske a na mieru vyrábané príslušenstvo značky Harris Tweed vytvárajú hrejivý a jedinečne britský pocit kvality a remeselného spracovania.Posúvanie hraníc vďaka technológiám
Discovery Vision Concept ponúka náhľad na pokročilé výskumné projekty, ktoré prebiehajú v spoločnosti Jaguar Land Rover. Sú ukážkou možného budúceho smeru modelov Land Rover a vývoja technológií zameraných na budúce potreby zákazníkov. Patrí medzi ne:
•    Technológia rozhrania človek – stroj (HMI) budúcej generácie vytvára bohatý a skutočne pohlcujúci zážitok pre všetkých cestujúcich vrátane videohovorov medzi cestujúcimi využitím obrazoviek informačno-zábavného systému umiestnených v operadlách, sklo Smart Glass, ktoré do celej kabíny vnáša silu rozšírenej reality, a rôzne iné funkcie, vrátane dverí, indikátorov, svetlometov a obrazoviek v operadlách, ktoré sa ovládajú gestami.
•    Systém diaľkového ovládania Remote Control Drive umožňuje vodičovi manévrovať s vozidlom veľmi nízkou rýchlosťou, aj keď sa nachádza mimo vozidla. Pre systém diaľkového ovládania Remote Control Drive možno nájsť užitočné využitie na ceste aj mimo nej, od pripájania prívesu až po externé manévre s vozidlom v extrémnych podmienkach v teréne.
•    Výkonné laserové svetlomety vytvárajú svetlo ako cez deň a výrazne zlepšujú viditeľnosť za všetkých podmienok. Obsahujú systém inteligentného sledovania objektu a sklápania lúča pre zvýšenie bezpečnosti vodiča.
•    Navigáciu pri manévrovaní v tesných priestoroch uľahčuje vizuálna asistencia systému Laser Referencing, ktorý pomocou viditeľných laserových lúčov vykresľuje na zemi rôzne označenia, symboly a obrázky.


 
Discovery Vision Concept ukazuje, kam sa vozidlá kategórie SUV môžu v budúcnosti dostať vďaka priekopníckym technológiám spoločnosti Jaguar Land Rover a skvelému modernému dizajnu. Toto vozidlo je ukážkou inovatívneho prístupu, ktorý je pokračovaním nášho vedúceho postavenia v kategórii terénnych vozidiel. Inteligentnejšie, s lepšími možnosťami pripojenia, žiaducejšie a schopnejšie – budúce vozidlá značky Land Rover sa plne a dokonale integrujú do každodenného života,“ uviedol Dr. Wolfgang Epple, riaditeľ pre výskum a technológie v spoločnosti Jaguar Land Rover.

Žiadny terén nezostane neporazený
V koncepčnom vozidle Discovery Vision Concept sa predstavia pokročilé technológie, ktoré prechádzajú fázou vývoja a ktoré posunú schopnosti SUV vozidiel na ďalšiu úroveň. Vízia spoločnosti Land Rover týkajúca sa budúcej generácie systému Terrain Response predstavuje systém, ktorý dokáže proaktívne využívať celý rad inteligentných technológií HMI, čím vodičovi zabezpečuje istotu prejazdu prakticky akýmkoľvek terénom bez najmenších problémov.
Inovatívny head-up display prináša nerušený výhľad na terén bezprostredne pred vozidlom, čím výrazne podporuje schopnosti vodiča a dôveru vo vozidlo. Pod mriežkou chladiča sú namontované kamery, ktoré sú spárované s head-up displejom integrovaným do čelného skla. Počas prejazdu náročným terénom možno obraz premietať na čelné sklo a vytvoriť tak dojem, akoby kapota vozidla bola v skutočnosti priehľadná.

Systém laserového prehľadávania terénu Laser Terrain Scanning využíva infračervené lasery umiestnené v predných hmlových svetlách, ktoré neustále prehľadávajú terén pred vozidlom. Systém vykresľuje mapu s vrstevnicami na displeji s vysokým rozlíšením na paneli prístrojov. Mapu možno spárovať s navigačným systémom All-Terrain Coach, ktorý zmapuje cestu a pomôže vodičovi s navádzaním.
Lasery využíva aj senzorový systém budúcej generácie Wade Aid, ktorý dokáže odmerať hĺbku vody ešte predtým, než do nej vozidlo vojde. Následne informuje vodiča o uskutočniteľnosti zamýšľaného brodiaceho manévru.
Systém All-Terrain Progress Control umožňuje poloautonómnu jazdu meniacim sa terénom ustálenou rýchlosťou.

Všetky tieto technológie dokážu zabezpečiť, že Discovery Vision Concept bude nielen ctiť étos terénnych schopností vozidiel značky Land Rover, ale pozdvihne ho do úplne novej úrovne.
Spoločnosť Land Rover už od roku 1948 vyrába autentické vozidlá s pohonom 4x4, ktoré v každej podobe v rámci ponuky modelov reprezentujú skutočne „široký záber schopností“. Každý z modelov Defender, Freelander, Discovery, Range Rover Sport, Range Rover a Range Rover Evoque predstavuje etalón kvality vo svete vozidiel 4x4, pričom 80 % z nich sa vyváža do vyše 170 krajín.
 

- - Inzercia - -