Dnes je štvrtok, 04.jún 2020, meniny má: Lenka
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Martin Čapo: Volvo je pre mňa najbezpečnejšie auto na svete

november 03, 2013 - 13:03
Riaditeľ realitnej kancelárie Riešime bývanie Martin Čapo je mnohým známy z televíznej obrazovky, keď každý víkend radí ľuďom, akú nehnuteľnosť si majú kúpiť. Realitnému biznisu sa naplno venuje už niekoľko rokov, je autorom kníh s touto tematikou. Je však aj veľkým milovníkom áut značky Volvo.

Ste majiteľom automobilu Volvo S60. Čo pre vás stelesňuje značka Volvo?
Volvo bolo auto, ktorého plagát som mal na stene ako chlapec. Najbezpečnejšie auto na svete. Dnes už o sebe niečo podobné vyhlasujú viaceré značky áut. Musím však povedať, že na základe mojej skúsenosti vedie stále tá istá značka. Nielen vďaka výsledkom v rôznych testoch, ale i zjavným vlastnostiam tohto auta sa bezpečnosť odzrkadľuje vo všetkom, čo toto auto má.

Prečo ste sa rozhodli pre Volvo S60?
Priznávam, že som ho kupoval skoro tak žensky. Dúfam, že tým dámy neurazím. Vyzeralo jednoducho skvele. Všetko. Farby aj vyhotovenie exteriéru a interiéru. Potom prišla skúšobná jazda, ktorá mi potvrdila, že toto je proste to pravé auto pre mňa. Komfortné a elegantné, ale so športovým vnútrom. A aj dnes, po tom, čo som na ňom najazdil vyše 70 000 km, sa teším vždy, keď na ňom otvorím dvere a môžem niekam vyraziť.

Ste riaditeľom realitnej kancelárie. Ako by ste charakterizovali súčasný trh s realitami?
Asi najpresnejšie označenie by bolo stabilný a zrejúci. Prejavuje sa to v stabilnej úrovni cien, keď k výkyvom dochádza naozaj minimálne. Zároveň cítiť rozumnejší a informovanejší prístup kupujúcich a predávajúcich. Práca realitných kancelárií, musí mať neustále rastúcu a zlepšujúcu sa úroveň. A asi aj tu, tak ako pri Volve, platí, že sústredenie sa na kľúčové veci, no bez zabúdania na detaily, prináša tie správne výsledky. Či už hovoríme o dobrej kúpe, predaji, alebo úspešnej realitnej kancelárii.

Dajú sa očakávať nejaké pohyby cien v najbližšom období?
Ako som spomenul, realitný trh je dnes veľmi stabilný. Aj keď noviny často prinášajú veľké titulky o poklesoch či nárastoch, hovoríme o pohyboch v rozsahu rádovo jedného až dvoch percent. Predaj aj kúpa sú dnes bezpečné a netreba mať veľké obavy pri stanovovaní realizačnej ceny. Aj na tomto trhu je však možné zarobiť, pretože dochádza k rozdielnemu vývoju v jednotlivých segmentoch. Napríklad tohtoročná jar bola veľmi výhodným obdobím na kúpu rodinného domu v okolí Bratislavy, ale tiež na predaj bytov, obzvlášť v projektoch novostavieb. V najbližšom čase možno očakávať, že situácia v segmente bytov už vďaka rozbehnutej výstavbe nebude pre predávajúcich až taká priaznivá. Istý čas budú opäť vo výhode kupujúci.Vaša realitná kancelária klientom sľubuje predaj bytu do dvoch týždňov. Je vôbec možné predať všetky byty vašich klientov za taký krátky čas?
Určite nie všetky. Najmä preto, že nie každý klient si definuje pri predaji prioritu čo najskorší termín realizácie. Tento parameter zohľadňujú najčastejšie klienti, ktorí kupujú inú nehnuteľnosť, stavajú alebo potrebujú splatiť svoj úver bez sankcie k termínu fixácie. Avšak nielen u týchto klientov má „short sale“ význam. Na dnešnom trhu sa totiž najmä vďaka prevahe na strane kupujúceho najlepšie predajné výsledky dosahujú práve v prvých dňoch a týždňoch predaja, keď má ponuka punc novosti a čerstvosti. S dobrým marketingom a premysleným predajom tak naši klienti často predávajú aj za vyššiu cenu, než pôvodne predpokladali. Na rozdiel od predkrízového obdobia dnes už dlhý čas pobytu nehnuteľnosti v ponuke na trhu predaju veľmi neprospieva.

Ako vidíte budúcnosť realitného biznisu v najbližších rokoch?
Budú sa čoraz viac profesionalizovať služby pri sprostredkovaní. Predávajúci aj kupujúci budú potrebovať výraznú informačnú výhodu na úspešnú realizáciu svojich transakcií. Zároveň sa predaj a kúpa stanú bežnou súčasťou nášho života. Podobne ako napríklad v USA budeme naše bývanie striedať viackrát za život, povedzme každých sedem až desať rokov. Vzrastie význam realitných maklérov a ich služieb ako uchovávateľov a zhodnocovateľov rodinného majetku. Keďže nehnuteľnosti budú istou formou nášho dôchodkového zabezpečenia, budeme chcieť, aby ich hodnota v priebehu 20 až 30 rokov stabilne a bezpečne rástla. Tak, aby sme si takto nasporené prostriedky vedeli nakoniec pekne užiť.

O aké nehnuteľnosti majú vaši klienti najväčší záujem?
Naša kancelária sa sústreďuje najmä na rezidenčné nehnuteľnosti v Bratislavskom kraji. Tu medzi klientmi stále prevláda záujem o bývanie v nových bytoch či domoch. Vzhľadom na stále obmedzenú ponuku to však je čoraz viac o prioritách a kompromisoch. Pomôcť klientom zorientovať sa v tom, čo hľadajú a aké sú ich potreby a želania, je tak tá najťažšia úloha. Myslím, že tu je to veľmi podobné ako s autom. Žiadne z nich nedokáže všetko. Ak si však kúpite auto, ktoré v danom čase presne zodpovedá tomu, čo potrebujete, a navyše vám ešte robí radosť, ste ďalší šťastný majiteľ.

Katarína Kližanová Rýsová
Foto: Andrej Kližan

- - Inzercia - -