Dnes je sobota, 30.máj 2020, meniny má: Ferdinand
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

LAND ROVER OSLAVUJE 65 ROKOV

júl 12, 2013 - 22:00
Už od svojho vzniku je automobilka Land Rover po celom svete známa svojou túžbou vytvoriť vozidlo, ktoré by zvládlo akýkoľvek terén. Za posledných 65 rokov sa rodina automobilov Land Rover výrazne rozrástla a v súčasnosti ju tvoria prestížne modely, ktorých predaj dosahuje rekordne vysoké čísla. Keďže táto značka žne jeden úspech za druhým, povedali sme si, že je čas pripomenúť si najdôležitejšie míľniky v našej histórii, ktoré nás dostali až sem. Uplynulých 65 rokov sa nieslo v znamení dobrodružstva. Nech je nasledujúcich 65 minimálne rovnako úspešných...

DÔLEŽITÉ MÍĽNIKY
1948    LAND ROVER SERIES I    V povojnovej Británii debutuje model prezývaný „farmárov priateľ“.
1949    ARMY EDITION    Britská armáda si objednala prvé modely vozidiel Land Rover.
1953     Začína sa vyrábať verzia s dlhým rázvorom.
1958     Spoločnosť predstavuje model Land Rover Series II so zdokonaleným dizajnom.
1970    RANGE ROVER    Na trhu sa objavuje kultový model značky Land Rover v dvojdverovej verzii.
1971    Spoločnosť predstavuje model Land Rover Series III.
1976    Počet vyrobených automobilov Land Rover dosiahol 1 000 000.
1981     Na súťaži Camel Trophy sa zúčastňujú výlučne automobily značky Land Rover.
1981    Na trh prichádza štvordverový Range Rover.
1983    Land Rover začína využívať vinuté pružiny.    
1989    DISCOVERY       Na trhu sa objavuje tretí model značky Land Rover.
1990    DEFENDER    Zmodernizovaný model Landie prichádza na trh s novým menom.
1994    Spoločnosť uvádza Range Rover druhej generácie.
1997    FREELANDER    Na trhu sa objavuje štvrtý model značky Land Rover.
2001    RANGE ROVER TRETEJ GENERÁCIE       Debut modelu Range Rover so samonosnou karosériou.
2004    DISCOVERY 3/LR3    Na trh prichádza tretia generácia modelu Discovery.
2005    RANGE ROVER SPORT    Spúšťa sa predaj veľmi obľúbeného športového modelu.
2006    Na trhu sa objavuje v Halewoode vyrábaný model Freelander 2/LR2.
2009    DISCOVERY 4/LR4    Automobilka predstavuje najnovšiu generáciu modelu Discovery.
2010    RANGE ROVER EVOQUE     Na základe konceptu LRX vzniká malý luxusný model.
2012    ÚPLNE NOVÝ RANGE ROVER   Spoločnosť predstavuje svoje prvé vozidlo typu SUV s ľahkou hliníkovou kostrou karosérie.
2013     ÚPLNE NOVÝ RANGE ROVER SPORT    Najrýchlejší, najsvižnejší a najdynamickejší model v histórii značky Land Rover.

POČET DOPOSIAĽ PREDANÝCH AUTOMOBILOV: 2 008 179VEDELI STE, ŽE...
–    Maurice Wilks vytvoril Land Rover s cieľom nahradiť americký Willys Jeep, ktorý používal na svojich pozemkoch?
–    Od roku 1954 je Land Rover dodávateľom vozidiel pre Červený kríž?
–    Vozidlo Land Rover sa objavilo vo filme Ice cold in Alex (ľadový chlad v Alexandrii), ktorý sa odohrával v čase, keď Land Rover ešte neexistoval?
–    Prvú skicu automobilu Land Rover načrtol technický riaditeľ britskej automobilky Rover do piesku na pláži v dedinke Red Wharf Bay na ostrove Anglesey? Maurice Wilks vlastnil na tomto ostrove rozsiahle pozemky a potreboval všestranné vozidlo, ktoré by zároveň slúžilo ako ľahký traktor aj terénny automobil. Svoj návrh pokrstil ako „Land Rover“ a ukázal ho svojmu bratovi Spencerovi, generálnemu riaditeľovi spoločnosti Rover.
–    Počas 65-ročnej histórie značky Land Rover prešlo jej známe oválne logo mnohými zmenami? Jeho prvou inšpiráciou vraj bola plechovka so sardinkami, ktorú si dizajnér otvoril na obed. Na rysovacej doske mu zanechala odtlačok, ktorý použil ako základ symbolu vozidla.
–    V roku 1949 si britská armáda objednala prvé vozidlá Land Rover a veľmi rýchlo zistila, že tieto automobily sa dokonale zhostia všetkých úloh komplikovaných a drahších modelov Austin Champ? Britské ozbrojené sily nakoniec začali využívať rôzne verzie vozidiel Land Rover so štvorkolesovým pohonom, ktoré sa stali ich štandardným vybavením.  
–    V roku 1984 sa vozidlá tejto značky obohatili o niekoľko komfortných prvkov, ako sú napríklad spúšťacie okná, ktoré sa prvýkrát objavili v modeli Land Rover 90?
–    Vozidlá Land Rover sa premenovali na Defender v roku 1990, rok po spustení predaja nového modelu Discovery? Rok 2007 sa niesol v znamení výrazných zdokonalení, ktorých súčasťou boli vymoženosti ako šesťstupňová prevodovka a dokonca aj konektor na pripojenie MP3 prehrávača. V tom čase sa po celom svete predávalo asi 25 000 vozidiel ročne a záujem o existujúce modely neklesal. Napríklad modely Series I, ktoré sa vyexpedovali do Kostariky v 50. rokoch, sa na kávových plantážach využívajú až dodnes.
–    Na autosalóne vo Frankfurte v roku 2011 spoločnosť odhalila dve koncepčné vozidlá, Land Rover DC100 a DC100 Sport, ktoré sa pýšili množstvom technológií značky Land Rover? Patrila k nim napríklad funkcia monitorovania terénu Terrain-i, nepretržitá komunikácia prostredníctvom telematických služieb a technológia zisťovania hĺbky vody Wade Aid. Tieto funkcie sú teraz dostupné na nových modeloch Range Rover a Range Rover Sport.
–    Land Rover pokračoval vo svojich neprekonateľných inováciách odhalením modelu Electric Defender na ženevskom autosalóne v roku 2013? Experimentálne vozidlo neprodukuje žiadne emisie a zároveň si zachováva svoje vynikajúce schopnosti, ktoré zvládnu akýkoľvek terén – dokonca sa dokáže prebrodiť až cez 800-milimetrovú hĺbku. Vznetový motor a prevodovku nahradil elektrický motor s výkonom 70 kW (94 koní) a krútiacim momentom 330 Nm spolu s 300-voltovou lítium-iónovou batériou s kapacitou 27 kWh, vďaka ktorým má vozidlo dosah viac než 80 kilometrov. Pri nízkych rýchlostiach v teréne vydrží bez dobíjania až osem hodín.
–    Nový model Defender LXV Special Edition vznikol pri príležitosti šesťdesiateho piateho výročia značky Land Rover? Ponúka kontrastné oranžové prešívanie v interiéri, ktoré ladí s vonkajšími emblémami LXV, a tiež jedinečné kožené sedadlá s opierkami ozdobenými logom LXV. Model LXV je dostupný v dvoch farbách karosérie – v čiernej Santorini Black a bielej Fuji White.OD ROKU 1970 – RANGE ROVER
1970    Uvedenie dvojdverovej verzie Range Rover na trh
1971    Počet vyrobených vozidiel Land Rover dosiahol 750 000
1994    Druhá generácia modelu Range Rover
1996    Stiahnutie modelu Range Rover Classic, z ktorého sa vyrobilo 317 615 kusov
2001    Tretia generácia modelu Range Rover so samostatným vzduchovým odpružením pre každé koleso
2005    Do ponuky pribúda 4,4-litrový a 4,2-litrový motor V8 s prepĺňaním
2006    Uvedenie technológie Terrain Response® a vznetového motora TDV8
2012    Predstavenie úplne nového modelu Range Rover – prvého vozidla SUV s celohliníkovou konštrukciou na svete

POČET DOPOSIAĽ PREDANÝCH AUTOMOBILOV: 821 406VEDELI STE, ŽE...
–    Range Rover je prvý automobil, ktorý vystavili v parížskom Louvri na počesť jeho dokonalého dizajnu?
–    Dopyt po modeli Range Rover rástol tak rýchlo, že vznikol čierny trh? Zákazníci boli ochotní priplatiť za to, aby sa vyhli nekonečne dlhej čakacej listine. Začiatkom 80. rokov bolo zrejmé, že s luxusnejšími vozidlami by zisky ešte vzrástli. Práve preto sa Range Rover zaradil medzi automobily určené pre náročných zákazníkov. Výsledkom boli výrazné zdokonalenia, vrátane štvordverovej verzie, ktorá sa objavila v roku 1981.
–    V roku 1994 sa spoločnosť Rover Group stala súčasťou automobilky BMW? Koncom roka sa spustil predaj druhej generácie modelu Range Rover. Išlo o úplne nové vozidlo s integrovanou a elegantne tvarovanou karosériou, ktoré zdedilo 2743-milimetrový rázvor modelu LSE, i keď na novom podvozku. Pohonnú jednotku tvoril 4,0-litrový, príp. 4,6-litrový motor V8 alebo 2,5-litrový šesťvalcový vznetový motor.
–    Londýnsky autosalón v roku 1999 sa stal dejiskom debutu doposiaľ najdrahšieho vozidla značky Land Rover? Model Range Rover Linley sa vyrábal v prísne limitovanej edícii v počte šesť kusov, pričom každý stál 100 000 libier.
–    Na začiatku nového milénia značka Land Rover zmenila majiteľa? Spolu so spoločnosťami Aston Martin, Jaguar, Lincoln a Volvo sa stala členom organizačnej divízie Premier Automotive Group automobilky Ford. Vývoj nového modelu Range Rover sa začal takmer ihneď po prebratí značky Land Rover spoločnosťou BMW v roku 1994, no úsilie prinieslo ovocie až v roku 2001.
–    Na autosalóne v Paríži sa v roku 2012 predstavil úplne nový Range Rover štvrtej generácie s prísľubom najvýkonnejšieho aj najluxusnejšieho vozidla v histórii značky Land Rover? Od základov prepracovaný Range Rover je ľahší, silnejší a kultivovanejší, zachováva si však inovatívneho ducha a kultový dizajn pôvodného modelu spred viac než štyridsiatich rokov.
–    Využitie revolučnej ľahkej celohliníkovej samonosnej karosérie na vozidle typu SUV predstavovalo svetovú novinku? Keďže je v porovnaní s oceľovou konštrukciou predchádzajúceho modelu o 39 percent ľahšia, výsledná celková hmotnosť vozidla sa znížila až o 420 kg. Ľahká hliníková platforma zaručuje výrazné zdokonalenia v oblasti výkonu a jazdných vlastností, rovnako ako efektívnejšie spaľovanie a nižšiu úroveň emisií CO2.
 

- - Inzercia - -