Dnes je sobota, 06.jún 2020, meniny má: Norbert
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

JAGUAR XJ AWD dobyl najchladnejšie mesto na svete

apríl 10, 2013 - 14:55
Dva štandardne vybavené modely Jaguar XJ AWD s pohonom všetkých kolies sa úspešne vrátili z 3 219 km dlhej expedície do najchladnejšieho mesta na svete.

Devätnásteho decembra 2012 klesli teploty v meste Dawson City na rekordne nízkych -49 ºC, čím sa toto mesto zlatokopov v kanadskom teritóriu Yukon podľa všetkého stalo najchladnejším mestom na planéte. Ak by ste pri takejto teplote vyhodili do vzduchu pohár horúcej vody, zamrzla by skôr, než by stihla dopadnúť na zem. Cieľom tejto azda najveľkolepejšej automobilovej výpravy v podmienkach najtuhšej severoamerickej zimy bolo prejsť z Whitehorse, hlavného mesta teritória Yukon, ktoré sa nachádza 2 900 kilometrov severne od Vancouveru, na miesto večného západu slnka v týždni s najkratšími dňami v roku. Tohto impozantného dobrodružného výletu sa zúčastnila dvojica vozidiel Jaguar AWD s 3,0-litrovým, kompresorom preplňovaným zážihovým motorom V6 s výkonom 250 kW.Adrian Hallmark, globálny riaditeľ značky Jaguar, povedal: „Vozidlá priam excelovali v podmienkach ďaleko za predpokladanými limitmi, s ktorými sa môžu stretnúť ich majitelia či už v Severnej Amerike, alebo v studenom Rusku. Počas celej cesty sme mali bežne pod kolesami hlboký sneh, ľad, štrk a vyjazdené koľaje v zamrznutom blate. S takýmito schopnosťami budú naše sedany XF a XJ skvelé aj v podmienkach severoamerickej zimy.“

Severoamerická expedícia je zachytená aj vo filme, ktorý dokumentuje celú expedíciu za polárnym kruhom. Z hlavného mesta teritória Yukon vozidlá zamierili na sever pozdĺž rieky Yukon až do mesta Dawson, dejiska zlatej horúčky v 90. rokoch 19. storočia. V meste Dawson sa zároveň začína diaľnica Dempster Highway, po ktorej jazdia kamióny po ľadových cestách za polárnym kruhom až do mesta Inuvik v Severozápadných teritóriách.
Jediným špeciálnym vybavením na vozidlách boli zimné pneumatiky Pirelli. Vozidlá jazdili so štandardne používaným syntetickým olejom Castrol Edge a štandardné boli aj všetky ostatné náplne.Stručne o pohone  Jaguar AWD
• AWD sa kombinuje výhradne s novým 3,0-litrovým kompresorom preplňovaným zážihovým vidlicovým šesťvalcom Jaguar s výkonom 250 kW, osemstupňovou automatickou prevodovkou a technológiou Stop/Start.
• Inteligentný systém Jaguar AWD nepretržite sleduje priľnavosť kolies a pokyny vodiča, aby dokázal včas zareagovať a zabrániť prípadnému prešmykovaniu kolies, čím zaručuje maximálnu trakciu v každých podmienkach.
• Vďaka preventívnemu riadeniu rozdeľovania krútiaceho momentu môže systém aktívne predvídať prešmykovanie kolies a predchádzať mu. Vodič získava väčšiu sebaistotu a vozidlo je stabilnejšie aj na šmykľavom povrchu. Krútiaci moment sa môže rozdeliť medzi predné a zadné kolesá až v pomere 50 : 50.
• Pri rýchlejšej jazde na normálne priľnavom povrchu systém AWD prenáša silu motora najmä na zadné kolesá, čo zaručuje maximálnu účinnosť pohonnej sústavy a dynamické jazdné vlastnosti, typické pre všetky vozidlá Jaguar.
• Konštrukčnými úpravami prešli aj nápravy a systém riadenia, aby mohli modely XF a XJ s pohonom AWD ponúknuť rovnako skvelé jazdné vlastnosti ako ich náprotivky so zadným náhonom.
• Sedany XF a XJ vo verzii s pohonom všetkých kolies AWD sú na Slovensku k dispozícii od januára 2013.  
• Najviac z týchto nových vozidiel s pohonom AWD sa predá v Severnej Amerike, Rusku, Číne a kontinentálnej Európe.

- - Inzercia - -