Dnes je utorok, 26.máj 2020, meniny má: Dušan
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Dubaj – svet fantastických atrakcií

júl 09, 2014 - 13:44
Okrem toho, že Dubaj je miestom biznisu, je zároveň aj miestom všetkých možných atrakcií pre malých, ale aj veľkých. Je však aj „mestom budúcnosti“, ktoré sa veľmi dynamicky rozvíja. Neustále sa v ňom niečo stavia, a to nielen nové budovy, ale aj ostrovy. Mesto, ktoré na vás okrem starobylých štvrtí dýcha aj neprehliadnuteľným luxusom.

VŠETKO „NAJ“
Spojené Arabské Emiráty (SAE) chcú mať všetko NAJ. Najväčší vodný park na svete, najvyššiu budovu sveta s ohromujúcim výhľadom zo 124. poschodia, najväčší svetový systém fontán, dokonca „spievajúcich“, s úžasnou hrou svetiel, Zlatý trh, ktorý patrí k najväčším na svete, rovnako ako najväčšie nákupné centrum sveta a mnohé iné. Dubaj má tých NAJ oveľa viac. V neďalekom Abú Dhabí zase najväčší indoorový tematický park sveta – Ferrari World, kde si najmä páni každého veku prídu na svoje. Okrem toho tu možno zažiť adrenalínovú jazdu po pieskových dunách na Dezert safari. Ak sa vám predsa len v teple zacnie po zime, možno si zalyžovať alebo sa sánkovať v obchodnom centre Mall of Emirates či korčuľovať v Dubai Mall. Alebo vzrušenie iného druhu – ísť sa potápať a kŕmiť ryby do obrovského akvária spolu s profesionálnymi potápačmi, prípadne plávať s delfínmi v Aquaventure. A keďže SAE vo svojich plánoch nepozná hranice, rozhodli sa uprostred púšte vybudovať parížsky Louvre, avšak na islamský spôsob:stavba má pripomínať vznášajúci sa islamský závoj.NIE JE LUXUS AKO LUXUS
Dubaj je bezpochyby mesto luxusu. V dnešnom svete však luxus znamená omnoho viac ako len všadeprítomné obchody so zlatom a klenotmi, ohromujúce hotelové interiéry či nablýskané nákupné centrá a ultramoderné shoppingové raje. Luxus má mnoho definícií, napríklad aj v podobe dokonalých služieb, prekrásneho teplého počasia po celý rok či výhodnej vziadenosti a dĺžky letu, ktorý z Viedne netrvá viac ako šesť hodín, rovnako ako v časovom posune, ktorý je počas nášho zimného času tri hodiny a od apríla len dve. Luxus v Dubaji má aj punc dokonalej čistoty a absolútneho bezpečia. Bezpečnosť tu totiž patrí  k hlavným devízam dovolenky. Vládne tu takmer nulová kriminalita – jej dôvod tkvie v prísnych trestoch – a znamená, že sa tu nekradne a ak si niečo niekde zabudnete, spravidla to tam aj nájdete.

NÁKUPNÉ ELDORÁDO
Nikde inde na svete nemáte pod jednou strechou a na jednom mieste takú koncentráciu značiek a obchodov. Dôvody sú prozaické, v lete je tu príliš teplo na to, aby ste chodili po uliciach z obchodu do obchodu, preto je väčšina v obrovských nákupných centrách. Tu máte všetko na jednom mieste, stačí sa presunúť pár desiatok metrov. Ak zatúžite po Oriente,  vedľa nákupného centra Dubai Mall je postavený moderný souk s mnohými obchodíkmi so suvenírmi a „orientálnym“ tovarom. V starom meste Bastakya možno zažiť aj ozajstný pravý bazár so všetkým tým hlukom, chaosom, zjednávaním sa. Po návšteve atrakcií, nákupoch či polihovaní na pláži človek vyhladne. Možnosti, kde sa ísť najesť, sú tu v podstate neobmedzené – záleží len na tom, na aký typ jedla a reštauácie máte chuť. Keďže v meste žijú a pracujú ľudia z celého sveta, aj etnických reštaurácií je tu veľa. Od francúzskych bistier s úžasnými koláčikmi cez pizzerie, marocké a iné arabské reštaurácie, indické a pakistanské, až po nóbl podniky s gurmánskou gastronómiou.AUTOM PO DUBAI
Ak ste dobrý vodič, auto si môžete prenajať v ktoromkoľvek hoteli, treba sa však vyzbrojiť pevnými nervami, lebo Emirátčania jazdia divoko, rýchlo a bez pravidiel. Ak si však neveríte, pokojne sa môžete spoľahnúť na dochvíľne  taxíky. Navyše, mnohé hotely ponúkajú vlastné shuttle busy, ktoré jazdia niekoľkokát do týždňa, obzvlášť do dubajských nákupných rajov. V Dubaji premáva aj metro, v historickom centre v tuneloch, inde po viaduktoch – ponúka tak výbornú príležitosť vidieť mesto poznávacím spôsobom. Metro treba navštíviť aj preto, že jeho luxusne vybavené stanice jednoducho vyrážajú dych a počítajte s tým, že vlakové sústavy patria k tým najmodernejším na svete.

RAJ PRE DETI
Dovolenkou s deťmi do Dubaja nič nepokazíte a neriskujete, ani keď cestujete s menšími ratolesťami. Mesto ponúka hotely na vysokej úrovni, strava a hygiena, či už v hoteloch, ale aj mimo nich, spĺňajú európske štandardy.  Navyše, Arabi deti milujú a tie sa z rôznych atrakcií, ktoré Dubaj ponúka, idú zblázniť od nadšenia. A keď ich zoberiete do najväčšieho vodného parku na svete Aquaventure v Dubaji, je veľmi pravdepodobné, že budú nadšením celé bez seba. A to je len jedna z atrakcií, ktoré môžu deti v tomto meste Spojených arabských emirátov vidieť a zažiť, pretože tam na ne čaká akvárium, delfinárium, formula, safari, plávanie s delfínmi a akvaparky, ale aj lyžovanie, guľovanie či najväčší obchod s cukríkmi a mnohé iné.  Šikmejšie ako v Pise. K početným NAJ môžeme prírátať ešte jedno – najšikmejšiu budovu sveta. Nachádza sa v Abú Dhabí a volá sa Capital Gate. Po 12. poschodie je postavená rovno a potom je šikmejšia ako šikmá veža v Pise.

Do starého mesta. Napriek všetkej supermodernosti, ktorú Dubaj ponúka, je určite zaujímavá návšteva starého mesta Bastakye s jej úzkymi uličkami, trhmi, zálivom, cez ktorý sa dá dostať len metrom alebo na lodičkách. Cítite sa tu ako v ozajstnom Oriente, ale je tu čistejšie a bezpečnejšie ako na podobných miestach v iných krajinách Blízkeho východu.

Najvyššie, ako sa dá. Návšteva najvyššej budovy sveta Burj Khalifa patrí medzi povinné atrakcie v Dubaji. Odporúčame ísť sa tam pozrieť podvečer alebo večer, keď sú v prevádzke aj fontány, ktoré sa nachádzajú pod ňou. Hra svetiel je zhora úžasná. Lístky na vstup si však treba zarezervovať dostatočne včas, lebo podvečerné a večerné termíny bývajú vypredané ako prvé.  HOTEL JUMEIRAH ZABEEL SARAY *****
Spojené Arabské Emiráty, Dubaj


Tento luxusný 5-hviezdičkový rezort stojí priamo na nádhernej piesočnatej pláži na umelo vybudovanom ostrove Palm Jumeirah. Jeho stavba je inšpirovaná kráľovskými palácmi osmanskej éry a ponúka ubytovanie v 405 izbách, suitách a kráľovských rezidenciách. Súčasťou hotela je nádherný bazén s výhľadom na záliv, jacuzzi, kúpele Talis Ottoman Spa s výnimočnou architektúrou, ktoré ponúkajú rôzne procedúry, sauny, turecký hammám, 14 obchodov, osem reštaurácií s medzinárodnou kuchyňou a päť barov, kino. Ak cestujete s deťmi, svoj raj zábavy nájdu v detskom klube Sinbad´s.

     
EMIRATES PALACE KEMPINSKI *****
Spojené Arabské Emiráty, Abu Dhabi


Hotel s piatimi hviezdičkami, ktorý svojou architektúrou a 114 pozlátenými kupolami pripomína rozprávkový palác z príbehov tisíc a jednej noci. Leží priamo na nádhernej piesočnej 1,3 kilometra dlhej pláži. Od centra mesta Abu Dhabi je hotel vzdialený tri kilometre a nákupné centrum Marína sa od hotela nachádza len päť minút. Ubytovanie je možné v rôznych typoch izieb, od štandarnej až po deluxe siuty s panoramatickým výhľadom a rozlohou až 165 m2. Kulinárske pochúťky je možné si vychutnať v mnohých á la carte reštauráciách. Dospelý svoj oddych nájdu v luxusnom SPA a deti zase v jednom z najlepších detských klubov Sarab Land.

Jana Zedníková
Foto: CK Satur

- - Inzercia - -