Dnes je sobota, 24.august 2019, meniny má: Bartolomej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Matej Landl: Som odporcom tichých domácností

február 12, 2019 - 15:43
Je dlhoročným hercom Divadla Astorka Korzo '90 i hviezdou v seriáli Horná Dolná. Tvrdí, že je fatalista, aj svoju druhú manželku spoznal vďaka autonehode. Neznáša tiché domácnosti a hádky s manželkou často končia smiechom. Herec MATEJ LANDL zostal vďaka dobrej výchove normálnym a príjemným človekom. Je to jednoducho umelec bez manierov.

Foto: Ivan Medveď

Ako ste sa pracovne rozbehli v novom roku?

Tento rok sa začal pomerne bežne, ako predchádzajúce. Začal som s pravidelnými predstaveniami v domovskom divadle, mal som prácu v dabingu, ktorému sa venujem už neuveriteľných štyridsaťštyri rokov. Okrem toho pokračujem v nakrúcaní seriálu Horná Dolná. Sme veľmi radi, že sa TV Markíza rozhodla pokračovať s nakrúcaním aj v tomto nádhernom zimnom období. Milujem zimu a veľa snehu. Stihol som aj odhŕňanie snehu na chalupe na Kysuciach. Som teda pomerne aktívny (smiech).

Prečo si myslíte, že seriál Dolná Horná je fenoménom? V čom je jeho čaro?

Ľuďom sa seriál páči. Viem to, pretože na nakrúcanie sa chodia pravidelne pozerať jeho fanúšikovia. V Novej Lehote nás niekedy sleduje aj päťsto ľudí. Chcú nás vidieť naživo a mať na pamiatku nejaké fotografie. Rozprávame sa s nimi a debatujeme na rôzne témy. Sledujú nás ľudia rôzneho vzdelania i profesií. Výhoda seriálu je, že sa nakrúca vo veľmi peknom prostredí. Nie je to agresívny a vulgárny seriál. Naopak, je veľmi príjemný, vtipný a odľahčený. Dnes majú ľudia svoje problémy a starosti. Niektorí majú aj dve zamestnania, aby uživili rodiny. Doma si chcú oddýchnuť a seriál môže byť pre nich príjemným relaxom.

Pochádzate z umeleckej rodiny. Vaša mamička a herečka Eva Landlová má krásnych 87 rokov. Ako sa jej darí?

Mamičke sa darí veľmi dobre, už má menej roboty, no nedávno ju obsadili do viacerých študentských filmov. Príležitostne sa venuje aj dabingu. Mama je úžasná, sebestačná žena, ktorej výborne funguje pamäť. Je našťastie zdravá. Bez problémov konkuruje dnešným šesťdesiatnikom. Pravidelne ju navštevujem, aj trikrát do týždňa. Vždy ju veľmi poteší, keď mi môže navariť obed. Varí stále fantasticky.

Váš otecko zomrel, keď ste mali dvadsaťdeväť rokov. Ako vás rodičia vychovávali?

Mama bola mojou prvou učiteľkou herectva. Ako desaťročný som už účinkoval v jednom predstavení na Novej scéne. Viedla ma výborne a cepovala ma. Obaja rodičia ma viedli k elementárnej slušnosti. Nechceli, aby som bol namyslená detská hviezda. Myslím si, že ma vychovali dobre. Lepšie by to však vedeli posúdiť tí, čo sa so mnou pravidelne stretávajú (smiech).

Váš brat Martin pracuje vo Švédsku ako tréner krasokorčuľovania. Ako sa mu darí?

Brat trénuje krasokorčuľovanie približne v piatich rôznych kluboch, navyše pracuje ako učiteľ telocviku. Do Švédska emigroval v roku 1989. Mal pomerne veľké šťastie. V tom roku totiž dostal vo Švédsku trvalé povolenie k pobytu a doma na Slovensku mu už komunisti nestihli zobrať byt. Tým, že si tam s rodinou zvykli a dobre sa etablovali, návrat na Slovensko neplánujú. Na návšteve som bol asi trikrát. On chodieva na Slovensko tak dvakrát do roka.

Stretnutie s vašou druhou manželkou Jankou bolo osudové. Pred rokmi autom narazila do toho vášho. Potom ste išli spolu na kávu a odvtedy ste spolu. Veríte na osudové stretnutia?

Som fatalista. Verím, že všetko je niekde napísané. Mám pocit, že všetko v našich životoch sa pre niečo deje. Keby som si v deň nášho zoznámenia nezabudol okuliare u mamy, takže som od nej odchádzal o päť minút neskôr, s mojou terajšou ženou Jankou by sme sa zrejme nestretli a dnes by sme nemali spoločného štrnásťročného syna Mateja (smiech).

Manželka je zdravotná sestra. Ako sa o vás stará?

Príkladne. Je naozaj úžasná. Tým, že pracuje v medicínskom prostredí, objednáva ma na pravidelné preventívne prehliadky. Čo sa týka môjho zdravia, mám doma tú najlepšiu starostlivosť. A snažím sa byť aj sám zodpovedný za svoje zdravie...

Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke

 

- - Inzercia - -