Dnes je streda, 19.jún 2019, meniny má: Alfréd
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

BuranoWski vsádza na prirodzenosť

január 10, 2019 - 14:15
Autentická a prirodzená. Taká je hudba speváka Tomáša Buranovského, známejšieho pod umeleckým menom BuranoWski. Ako manžel a otec dvoch detí jednou z piesní odkazuje, že tieto prívlastky robia najkrajšou aj ŽENU.

Aké prívlastky by si dal svojej súčasnej hudobnej tvorbe? Aký prívlastok aktuálne sám sebe ako muzikantovi?

Stále som bol chalan s gitarou, ktorý sa v piesňach snaží doslova vypľuť dušu a svoje pocity. Hudba je dar, ktorým dokážeme univerzálne komunikovať. Je to niečo, čo sme dostali od vyšších sfér. Snažím sa tak k nej aj pristupovať. Dnes je populárna hudba plná okázalých až preexponovaných prejavov, ktoré ale zabíjajú jej krásu a jednoduchosť. Rád by som bol spevákom, ktorý si váži hodnotu hudby, ktorý si váži talent a chce prostredníctvom neho ľudí povznášať. Netvrdím, že sa mi to aj darí, ale snažím sa o to.

Posledný tvoj singel Žena, hovorí o kráse ženy, ženských zbraniach.  Ako spievaš v piesni:  "... ženské zbrane silné sú, zdravý rozum odnesú ..." Čím teba osobne vie žena takpovediac odrovnať, odniesť ten zdravý rozum?

Už som  vyrástol z toho, že ma žena dokáže odzbrojiť dokonalým make-upom, krásnymi šatami či mierami, ktoré dávajú v súčte 180. Chémiu a fyzickú príťažlivosť však samozrejme vnímam ako dôležitú súčasť ženskosti. Pre mňa je žena príťažlivá ak je pokojná, vyžaruje dobro a pokoj, vie kedy rozprávať a kedy mlčať, je pozitívna, veselá a vie nadľahčiť aj vážne veci. Oceňujem tiež, keď si žena vie vážiť dary, ktoré sú často proklamované ako samozrejmosť. Občas sa mi stane, že ma žena fyzicky vôbec nezaujme, ale jej šarm a inteligencia si ma získajú.

Rovnako v piesni Žena spievaš: "... o ženskej kráse neviem veľa ..." Čo by podľa Teba mal každý muž vedieť o ženskej kráse? Prípadne, čo by si Ty sám chcel vedieť?

Myslím, že je podstatné, aby sme si každý deň uvedomovali, že ženská krása je ukrytá v schopnosti tmeliť rodinu a držať pohromade vzťahy, ktoré by bez nežnej starostlivosti strácali lesk. Keďže mám dve deti, ja sa na ženu dívam ako na matku. Je obdivuhodné, čo všetko je schopná počas dňa zvládnuť. Takže ženská krása pre mňa momentálne znamená schopnosť ukočírovať domácnosť a bezpečne sa dožiť večera. Sú dni, kedy to je vážne nadľudská úloha.

Na druhej strane, čo si touto piesňou chcel odkázať ženám? Aký hlavný odkaz by mali ženy pre seba hľadať v tejto piesni? 

Posolstvo je v tom, aby sa tešili z toho, že sú ženy. Ale nie tak feministicky, ale prirodzene. Je krásne, že na svete sú dva tak rozdielne, a zároveň pre seba stvorené pohlavia.  Piesňou chcem všetkým ženám odkázať: aby si zastávali svoje miesto a boli hrdé na to, že nikto iný ich nedokáže zastúpiť. Aby sa nezbavovali toho, čo sa nám na nich tak páči, a naopak uvedomovali si to a zvýraznením týchto prirodzených ženských čŕt nás dostávali ešte viac do kolien.

Po prvýkrát si spolupracoval s Littlebeat Studio. Predstav nám ich trochu? Aká bola spolupráca?

Jedným slovom úžasná. Ja som už dávnejšie chcel chalanov osloviť, pretože sa mi veľmi páčila ich tvorba, ale nikdy na to nebol časový alebo finančný priestor. Keď som dostal možnosť s nimi pracovať, veľmi som sa potešil. Tušil som, že to bude dobré. Myslím, že si veľmi rozumieme hudobne aj ľudsky. Veľmi podobne chápeme a vnímame všetky hudobné špecifiká, a preto vieme komunikovať na rovnakej vlnovej dĺžke. Vzájomne sa akceptujeme a uznávame, čo je ďalší predpoklad úspešnej spolupráce.  

Autor: Vašková Eva
Foto: FB BuranoWski

- - Inzercia - -