Dnes je nedeľa, 26.máj 2019, meniny má: Dušan
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Etela a Miška: Strávili sme nezabudnuteľný deň s veľvyslancom Veľkej Británie!

jún 29, 2016 - 11:27
Vďaka úspešnej účasti v projekte Veľvyslanectvo mladých Etela Zdechovanová (17) a Michaela Sekerešová (18) mohli stráviť jeden deň v spoločnosti veľvyslanca Veľkej Británie Andrewa Johna Gartha. Obe študentky si vyskúšali, aké je to byť diplomatkami.

Pre dopravné zápchy študentky takmer nestihli rannú rutinu veľvyslanca. „Cestujem z Banskej Bystrici a celý čas som sa strachovala, že to nestihnem,“ rýchlo vysvetľuje svoj neskorý príchod Etela. Chvíľku po nej prišla aj Miška. „Doprava bola naozaj zlá. Z Detvy je to obrovský kus cesty,“ v rýchlosti hovorí. Všetkých nás už očakávali zamestnanci ambasády. Po absolvovaní povinnej kontroly sme sa mohli oficiálne stretnúť s veľvyslancom Veľkej Británie na Slovensku.

Rozpaky pred zoznámením

V príjemnom prostredí salónika nás už čakal veľvyslanec Garth. Na dievčatách bolo badať malú nervozitu. Tá sa však prelomila hneď po úvodnom vtipkovaní o futbalovom zápase Slovensko vs. Anglicko. „Škrteľ bol naozaj výborný. Hral veľmi vytrvalo a bojovne. Boli ste naozaj dobrí,“ hodnotí A. J. Garth. Zistili sme, že veľvyslanec je vášnivý futbalový fanúšik a aj sám veľmi rád hrá futbal. Po úvodnom zoznámení dievčatá prebrali s veľvyslancom zaujímavé správy z britských denníkov. Na titulných stranách sa striedali dve zásadné informácie z predchádzajúceho dňa. Brexit a prekvapivá futbalová remíza. Asistentka pána veľvyslanca Monika Holečková ešte doplnila niekoľko správ o slovenskej politickej situácii. Po ranných novinkách Etela aj Miška veľvyslanca oboznámili s aktuálnym stavom svojich projektov, s ktorými súťažili vo Veľvyslanectve mladých. „Som druháčka na strednej škole a založila som školskú knižnicu, kde sa nachádzajú len knihy v anglickom jazyku. Literatúra je dostupná pre žiakov i verejnosť. Jej fungovanie sme museli na chvíľku prerušiť, lebo je koniec školského roka, ale v septembri opäť pokračujeme,“ hovorí Etela. „Študujem tretí ročník na gymnáziu a môj projekt sa týka výmenných pobytov slovenských študentov medzi Českom a ďalšími krajinami. V októbri ho spúšťame oficiálne,“ priblížila svoje plány Miška. Andrew Garth ich povzbudil, aby aj naďalej pokračovali v práci pre svoju komunitu.

Čo ich čaká?

Ani jedno z dievčat ešte nevie, aký presný program ich čaká. Ten im oznámil až pán veľvyslanec: „Naše milé hostky sa zoznámia s každým oddelením ambasády. Popoludní ich čaká menšie prekvapenie, na ktoré sa veľmi teším,“ tajomne povedal. Okrem toho, že strávia výnimočný deň na britskom veľvyslanectve, dievčatá si užívajú aj atmosféru hlavného mesta. „Keďže som z Detvy, nestáva sa často, že by som bola v Bratislave. Už len to, že som tu, si nesmierne užívam,“ s radosťou rozpráva Miška.

Nijaká škrobenosť

Pracovné predpoludnie na ambasáde ubehlo veľmi rýchlo. „Prekvapila nás uvoľnená atmosféra, ktorá prevláda na veľvyslanectve. Mysleli sme si, že všetci budú škrobení a vážni,“ zhodli sa obe študentky. Po prehliadke British Councilu prišlo očakávané prekvapenie. Pred jednou hodinou sme sa všetci presunuli o pár ulíc od veľvyslanectva.

Zážitkom stretnutie s prezidentom

Pán veľvyslanec nás zobral na slávnostné odovzdávanie Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu. V honosných priestoroch Primaciálneho paláca sa stretla desiatka výnimočných mladých ľudí, ktorí chcú zmeniť svet k lepšiemu. Za svoju snahu a vytrvalosť získali bronzové a strieborné ocenenia. Etela a Miška sa až neskôr dozvedeli, že sa na slávnosti stretnú aj s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom. „Možno tu niekde medzi nami sedí budúci prezident alebo prezidentka Slovenska,“ zažartoval prezident Kiska na margo šikovných ľudí, ktorí boli v miestnosti. „Je to obrovský zážitok stretnúť sa s prezidentom. Mrzí nás, že sme s ním mohli prehodiť len pár slov,“ opisujú svoje krátke stretnutie s hlavou našej krajiny.

img_2754_hot.jpg

Foto: 
Vlado Anjel

Prísľub návštevy

Na záver dňa sa ranné ustráchané tváre dvoch študentiek úplne vytratili. Keď sa lúčili s pánom veľvyslancom, navrhli mu, aby sa prišiel pozrieť na ich stredné školy. „Rád opäť navštívim Banskú Bystricu. V Detve som ešte nebol, a to je ďalší dôvod na návštevu,“ sľúbil veľvyslanec Andrew John Garth.

 

- - Inzercia - -